Ergen Psikoloğu ve Terapi

Ergen psikoloğu insan gelişiminin en önemli basamaklarından biri olan ergen bireylere yönelik destek sunan meslek uzmanıdır.

Çocukluk süreci boyunca bilişsel, duygusal, fiziksel, davranışsal ve sosyal değişim süreçlerinden geçen ergen artık bir çocuk değildir. Fakat henüz yetişkin de olmadığı ara bir dönemin içindedir. Hem bedeninde, hem ruh dünyasında bir sürü değişiklik meydana gelmektedir.

Ergenlik dönemindeki birey kendini tanımak için “ben kimim” sorusunun cevabını bulmaya ve kişiliğini oluşturmaya çalışır. Bu sancılı dönemde ergenler ve aileleri karşılaşılan sorunlarla nasıl başa çıkabileceklerini bilmeyebilir ve psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Bu dönemde gerçekleştirilen psikoterapi çalışmasının, bu zorlu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için iyileştirici ve sağlıklı bir yetişkinlik dönemi için önleyici, korucu ve destekleyici bir rolü vardır.

Ergen Psikolog Danışmanlığı Hizmetleri

“Ergenlik döneminde terapi” hizmetleri kapsamında 12-21 yaş aralığındaki ergenlerin hayatın bu yeni dönemine uyum sağlamaları, ruh sağlığını korumaları, yaşadıkları duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunların üstesinden gelmeleri, yaşamda gerekli olan becerileri kazanmaları ve sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi için profesyonel destek sağlanmaktadır. Bu bağlamda, ergenlerin yaşamında en önemli destek kaynağı olan ailelerle de çalışarak onları da sürece dahil etmektedir.

Anne ve babalar ile ergen çocuklarının yaşadıkları sorunlarla başa çıkmada ne gibi tutumlar sergilemelerinin daha yararlı olacağı konusunda farkındalık kazandırmayı amaçlamaktadır. Tecrübeli, donanımlı, samimi ve ilgili bir uzman desteğiyle ergenlik dönemindeki gençlerin ve ebeveynlerinin keyifli bir yaşam sürmeleri, kendilerini iyi hissetmeleri ve yaşam kalitelerini arttırmaları hedeflenmektedir.

Ergen psikoloğu ve ergen danışmanlığının üzerine eğildiğimiz konular:

Depresyon
Mutsuzluk
Kaygı ve korkular
Özgüven eksikliği
Sosyalleşme sorunları
Akran zorbalığı
İçe kapanıklık
Yalnızlık
Çekingenlik ve utangaçlık
İletişim sorunları
Kendini ifade etmekte zorluk
Arkadaş ilişkileri sorunları

Uyum sorunları
Aile ilişkilerinde problemler
Boşanma süreci sorunları
Ailede ölüm ve yas süreci
Travma yaşantıları
Duygusal ilişki problemleri
Okul ile ilgili zorluklar
Derslerde başarısızlık
Sınav kaygısı
Sınava hazırlık süreci
Okul seçimi
Meslek seçimi
Öfke problemleri
Cinsel kimlik gelişimi
Teknoloji bağımlılığı
Madde bağımlılığı
Uyku Problemleri

Psikolog iletişim bilgisi ve psikolog randevusu için merkezimize ulaşabilirsiniz.

Instagram sayfamız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.