Depresyon Nedir

Bu yazı depresyon kavramına ilişkin tanım, açıklama ve kıyaslar sunmak için hazırlanmıştır. Depresyon ile baş etmenin yollarına ilişkin bilgiler almak için bu yazımıza tıklayın.

Çocukluk travması ve depresyon arasındaki ilişki için bu yazımıza tıklayın.

Depresyon Nedir? 

Depresyon (majör depresif bozukluk), nasıl hissettiğinizi, düşünme şeklinizi ve nasıl davrandığınızı olumsuz yönde etkileyen yaygın ve ciddi bir tıbbi hastalıktır. Neyse ki tedavi edilebilir. Üzüntü duygularına ve/veya bir zamanlar zevk aldığınız aktivitelere ilgi kaybına neden olur. Çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir ve kişinin işte ve evde çalışma yeteneğini azaltabilir. Semptomları hafiften şiddetliye değişebilir ve şunları içerebilir: 

 • Üzgün hissetmek veya depresif bir ruh hali yaşamak 
 • Bir zamanlar zevk aldığınız aktivitelere ilgi veya zevk kaybı 
 • İştahta değişiklikler- kilo kaybı veya diyetle ilgisiz kazanç 
 • Çok fazla uyumakta veya uyumakta zorluk 
 • Enerji kaybı veya artan yorgunluk 
 • Amaçsız fiziksel aktivitede artış veya yavaşlayan hareketler ve konuşma (başkaları tarafından gözlemlenebilir eylemler) 
 • Kendini değersiz veya suçlu hissetmek 
 • Düşünme, konsantre olma veya karar verme zorluğu 
 • Ölüm veya intihar düşünceleri 

Depresyon teşhisi için semptomların en az iki hafta sürmesi gerekir. Ayrıca, tıbbi durumlar (örneğin, tiroit sorunları, beyin tümörü veya vitamin eksikliği) belirtilerini taklit edebilir: Bu nedenle genel tıbbi nedenleri ekarte etmek önemlidir. 

Depresyon, herhangi bir yılda 15 yetişkinden tahminen birini (% 6.7) etkiler. Ve altı kişiden biri (% 16,6) hayatının bir döneminde bundan muzdarip olabilir. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir, ancak ortalama olarak ilk olarak gençlerin sonlarından 20’lerin ortalarına kadar ortaya çıkar. Kadınların depresyon yaşama olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bazı araştırmalar, kadınların üçte birinin yaşamları boyunca büyük bir depresif dönem yaşayacağını göstermektedir. 

Üzüntü, Keder veya Yastan Farkı

Sevilen birinin ölümü, işini kaybetmesi veya bir ilişkinin sona ermesi, bir kişinin katlanması zor deneyimlerdir. Bu tür durumlara yanıt olarak üzüntü veya keder duygularının gelişmesi normaldir. Kayıp yaşayanlar genellikle kendilerini “depresif” olarak tanımlayabilir.  

Ancak üzgün olmak depresyonla aynı şey değildir. Yas tutma süreci doğal ve her bireye özgüdür ve depresyonun aynı özelliklerinden bazılarını paylaşır. Hem keder hem de depresyon yoğun üzüntü ve olağan aktivitelerden çekilmeyi içerebilir. Ayrıca önemli yönlerden farklıdırlar: 

 • Kederde, acı verici duygular dalgalar halinde gelir ve genellikle merhumun olumlu anılarıyla karışır. Majör depresyonda, duygu durum ve / veya ilgi (zevk) iki haftanın çoğunda azalır. 
 • Kederde genellikle benlik saygısı korunur. Büyük depresyonda değersizlik duyguları ve kendinden nefret etme yaygındır. 
 • Bazı insanlar için sevilen birinin ölümü ağır bir depresyona neden olabilir. Bir işi kaybetmek veya fiziksel bir saldırıya veya büyük bir felakete maruz kalmak bazı insanlar için depresyona neden olabilir. Keder ve depresyon bir arada var olduğunda, keder daha şiddetlidir ve depresyonun olmadığı kederden daha uzun sürer. Keder ve depresyon arasındaki bazı örtüşmelere rağmen, farklılardır. Aralarında ayrım yapmak, insanların ihtiyaç duydukları yardım, destek veya tedaviyi almalarına yardımcı olabilir. 

Depresyon için Risk Faktörleri 

Bu olgu, göreceli olarak ideal koşullarda yaşıyor gibi görünen herkesi bile etkileyebilir. 

Depresyonda birkaç faktör rol oynayabilir: 

 • Biyokimya: Beyindeki belirli kimyasallardaki farklılıklar, depresyon belirtilerine katkıda bulunabilir. 
 • Genetik: Depresyon ailelerde olabilir. Örneğin, tek yumurta ikizlerinden birinin depresyonu varsa, diğerinin hayatında bir ara hastalığa yakalanma şansı yüzde 70’tir. 
 • Kişilik: Benlik saygısı düşük, stresten kolayca etkilenen veya genel olarak karamsar olan kişilerin depresyon yaşama olasılığı daha yüksektir. 
 • Çevresel faktörler: Sürekli şiddet, ihmal, istismar veya yoksulluğa maruz kalma, bazı insanları depresyona daha açık hale getirebilir. 

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir? 

İlaç Tedavisi: Beyin kimyası bir bireyin depresyonuna katkıda bulunabilir ve tedavisini etkileyebilir. Bu nedenle, kişinin beyin kimyasını değiştirmeye yardımcı olmak için antidepresanlar reçete edilebilir. Bu ilaçlar sakinleştirici, “canlandırıcı” veya sakinleştirici değildir. Genellikle antidepresan ilaçların depresyon yaşamayan kişiler üzerinde hiçbir uyarıcı etkisi yoktur. 

Psikoterapi: Psikoterapi veya “konuşma terapisi” bazen hafif depresyon tedavisi için tek başına kullanılır. Orta ila şiddetli olanı için, psikoterapi genellikle antidepresan ilaçlarla birlikte kullanılır. Bilişsel davranışçı terapinin (BDT) depresyon tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. BDT, şimdiki zamana ve problem çözmeye odaklanan bir terapi şeklidir. BDT, bir kişinin çarpık düşünceyi fark etmesine ve ardından davranışlarını ve düşüncesini değiştirmesine yardımcı olur. 

Kendi Kendine Yardım ve Başa Çıkma 

Depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için insanların yapabileceği birçok şey var. Çoğu insan için düzenli egzersiz, olumlu hisler yaratmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur. Düzenli olarak yeterince kaliteli uyku almak, sağlıklı bir diyet yemek ve alkolden kaçınmak da belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. 

Depresyon gerçek bir hastalıktır ve yardım mevcuttur. Doğru teşhis ve tedavi ile, depresyonlu insanların büyük çoğunluğu bunun üstesinden gelecektir. Depresyon konusunda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız uzman kadromuzu inceleyebilirsiniz.

Paylaşımlarımız için Instagram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Ekin Sarı