Çocuk Psikoloğu

Çocuk Danışmanlığı, Çocuk Psikoloğu ve Psikoterapi

Çocuk danışmanlığının ve çocuk psikoloğu desteğinin bireyin erken gelişimi bakımından kritik önemi olduğunu söyleyebiliriz. Gelişim yaşam boyu süren bir süreç olsa da, gelişimin en hızlı olduğu dönem şüphesiz çocukluk dönemidir. Doğumundan itibaren çocuk bilişsel, duygusal, fiziksel, davranışsal ve sosyal değişim süreçleri içine girer. Bu süreçlerde ortaya çıkabilecek olası sorunların farkına varabilmek ve sorunun çözümüne yönelik adımlar atabilmek için psikolojik destek almak gerekebilir. Çocuklarla yapılan psikoterapi, duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunlar yaşayan çocukların duygu, düşünce ve davranışlarında değişim yaratmayı hedefleyen bir süreçtir.

Çocukluk Dönemi ve Gelişim

Gelişim yaşam boyu süren bir süreç olsa da, gelişimin en hızlı olduğu dönem şüphesiz çocukluk dönemidir. Doğumundan itibaren çocuk bilişsel, duygusal, fiziksel, davranışsal ve sosyal değişim süreçleri içine girer. Bu süreçlerde ortaya çıkabilecek olası sorunların farkına varabilmek ve sorunun çözümüne yönelik adımlar atabilmek için psikolojik destek almak gerekebilir.

Çocuklarla yapılan psikoterapi, duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunlar yaşayan çocukların duygu, düşünce ve davranışlarında değişim yaratmayı hedefleyen bir süreçtir. Amacı çocuğun yaşadığı belirtileri azaltmak ve yaşanan belirtilerin ortaya çıkmasına yol açan faktörleri tespit edip onlarla baş edebilmektir. Bu sayede çocuğun kaliteli bir yaşam sürmesine katkıda bulunur. Sorunlar ortaya çıktıktan sonra destek alınacağı gibi, sorunlar oluşmadan önce de önlem almak ve bu sayede yaşam kalitesini sürdürebilmek için de destek almak gerekir.

Çocuk Psikoloğu Hizmeti

Çocuk psikoloğunun ve çocuk danışmanlığının amacı çocuğun yaşadığı belirtileri azaltmak ve yaşanan belirtilerin ortaya çıkmasına yol açan faktörleri tespit edip onlarla baş edebilmektir. Bu sayede çocuğun kaliteli bir yaşam sürmesine katkıda bulunur. Sorunlar ortaya çıktıktan sonra destek alınacağı gibi, sorunlar oluşmadan önce de önlem almak ve bu sayede yaşam kalitesini sürdürebilmek için de destek almak mümkündür.

Çocuklar psikoloğu hizmetleri kapsamında 2-12 yaş aralığındaki çocukların ruh sağlığını korumaları, yaşadıkları duygusal, gelişimsel ve davranışsal sorunların üstesinden gelmeleri, yaşamda gerekli olan becerileri kazanmaları ve sağlıklı gelişimlerinin desteklenmesi için profesyonel destek sağlanmaktadır. Bu bağlamda, çocukların yaşamında en önemli destek kaynağı olan ailelerle de çalışarak onları da sürece dahil etmektedir. Amaç, ebeveynlerin tek başlarına mücadele etmekte zorlandığı problemlerin üstesinden gelmeleri için onlara destek olmaktır. Tecrübeli, donanımlı, samimi ve ilgili bir uzman desteğiyle ailelerin ve çocukların keyifli bir yaşam sürmeleri, kendilerini iyi hissetmeleri ve yaşam kalitelerini arttırmaları hedeflenmektedir.

Makalelerimizde de ele aldığımız başlıca sorunları şu kategoriler altında sıralayabiliriz:

Bebeklik

Alt Islatma (Enuresis)
Dışkı Kaçırma (Enkopresis)
Çocuklarda Gelişim Geriliği

Karakter Oluşumu ve Sorunlar

Çocuklarda Dürtüsellik
Çocuklarda Dikkat Eksikliği
Çocuklarda Hiperaktivite
Çocuklarda İnatçılık
Çocuklarda Öfke ve Saldırganlık
Çocuklarda Davranış Bozuklukları
Çocuklarda Yalan Söyleme
Çocuklarda Çalma
Mutsuzluk
Çocukluk Depresyonu
Travma yaşantıları
Çocuk İstismarı

Aile

Aile ilişkilerinde problemler
Kardeşe hazırlık
Kardeş Kıskançlığı
Kardeşle ilişkiler
Anne bağımlılığı
Anne baba ayrılığı
Ailede ölüm ve yas süreci

İletişim ve Yaşam

İletişim sorunları
Kendini ifade etmekte zorluk
Özgüven eksikliği
Çocuklarda içe kapanıklık
Sosyalleşme sorunları
Arkadaş ilişkileri
Çekingenlik ve utangaçlık
Çocuklarda İçe Kapanıklık
Fobiler, Korkular, Kaygılar
Tırnak Yeme ve Parmak Emme
Çocuklarda Tikler
Çocuklarda Uyku Bozuklukları
Çocuklarda Yeme Bozuklukları

Neden Biz?

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi, çocuk psikologu alanında yetkin bir isim olan ve Türkiye’nin en büyük platformlarından biri olan Bilginet Akademi’de Oyun Terapisi Eğitimi veren Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem tarafından kuruldu.

Çocuk psikoloğu randevu talepleriniz için uzman kadromuzu inceleyebilir veya doğrduran bizimle iletişime geçebilirsiniz.