Psikolog Randevusu

Psikolog randevu talebine ilişkin bu yazımız psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu hissettiği halde bundan çekinebilen tüm bireylere yönelik.

Kim psikolog randevu talebinde bunur?

Deli olmayanlar. “Günümüzde bireyler yaşadıkları bazı sorunlar ve travmatik deneyimlerden sonra psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilmektedir.” Bu cümle, psikolojik desteği sorunlarla bağlantılı ifade ettiği için yanlış değil ama eksik. Herhangi bir sorundan mustarip olmayan bir bireyin bile ayda bir kez psikoloğa gitmesi hayatında çok pozitif değişimler yaratbailirNeden? Çünkü spor yapmak için bir hastalığa yakalanmayı beklemiyor ve zinde kalmak için yürüyüş yapıyorsak, bir psikologdan da danışmanlık alıp hayatı daha doğru okuyabilir ve ruh sağlığımızı zinde tutabiliriz.

Koronavirüs dönemi hepimize profesyonel desteğin ne kadar faydalı olabileceğini gösterdi ve psikoloğa gitmenin ayıp olduğu şeklindeki klişe etkisini yitirmeye başladı. Yine de bazı koşullanmalar açısından hatırlatmakta fayda var: psikiyatristler veya psikologlar, akli dengesi yerinde olmayan bireylere fayda sağlayamaz; psikolojik destek sürecini doğru işleten bir kurum açısından randevu oluşturanlar hasta değil, danışandır. Adli dengesini yitirmiş bireyler, psikolojiyle de ilgilenme yetki ve ehliyetine sahip psikiyatristlere yönlendirilir.

Peki, hayatımda her şey yolundaysa?

Değildir. Modern hayat giderek komplike bir hale gelirken girift aile, eş, dost, arkadaş, iş ilişkilerimizde bazı tutum ve davranışlarımızın bizim açımızdan pozitif sonuçlar getirmediğini fark edebiliyoruz. Bu tutum ve davranışlar defalarca yinelenerek psikolojide örüntü olarak tanımladığımız yapılara yol açıyor. Yani aslında sıfır noktasına dönebilsek farklı yapacağımız şeyleri hep aynı yaptığımızı dışarıdan objektif bir bakan bir göz bizimle aktarıncaya kadar idrak edemeyebiliriz veya bunun ayırdımında olsak bile bu yönde adım atmak zor gelebilir.

Psikolojik sorunlar için kendimiz veya tanıdıklarımız neden yetersiz?

Sübjektif olduğumuz için. Çok fazla iş ve ilişki arasında kendimizi savunmak/suçlamak/dinlememek gibi birçok refleks geliştiririz. Tüm çabalarımız eninde sonunda sorunlardan kaçınmak veya başka kök nedenlerden ötürü istemeden de olsa sorunlar yaratmak şeklinde tezahür edebiliyor. En yakınımızdakiler ise bizi belki sadece moral vermek için dinleyebiliyor. Çünkü bize ne kadar değer verirlerse versinler tanıdıklarımız bir uzman klinik psikoloğun eğitim ve donanımından yoksundur veya gözlemlerinde tam anlamıyla objektif değillerdir. Ayrıca, psikologlar bile doğrudan kişisel ilişkilerinin olduğu kişilere destek vermeyi kabul etmezler.

Hiç psikoloğa gitmedim. Psikolog randevu talebi nasıl oluşturulur?

İlk aşamada bir psikolog randevusu oluşturmak, bu sorununun birey tarafından teyidi gibi gelmekte ve bundan kaçınılmaktadır. Psikoloğa gitme fikri ne kadar zor gelirse gelsin çekingenlik ya da gerginlik duygularını aşıp psikolog randevusu oluşturabilmeli ve bir uzmandan psikolojik danışmanlık alabilmeliyiz.

Psikolog ya da psikiyatrlara gitmek için herhangi bir zaman tayin etmek mümkün olmamakla beraber, bireyin hayatının eskisi olmadığını eskiye nazaran daha negatif duygu ve düşüncelere sahip olduğunu, davranışlarında bir yavaşlama, eylem ve aktivitelerinde bir hayli düşüş yaşadığını fark ettiğinde psikolojik destek alması gerektiğini anlayabilmektedir. Bu doğrultuda yapılan psikolog seçimi de önemlidir. Psikolog, uzman psikolog veya klinik psikolog unvanlarına sahip isimlerin aldıkları eğitimler, uyguladıkları terapi yöntemleri gibi hususlar incelenmeli.

Merkezimizi sosyal medya hesaplarını inceleyerek daha yakından tanıyın. Tercih ettiğiniz uzmanı inceledikten sonra psikolog randevusu oluşturmak Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’ne ulaşın ve terapiye adım atın!

İlhan Erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.