Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği, birçok bireyin günlük hayatını etkileyen bir problemdir. Ders çalışma, kitap okuma gibi durumlarda, yapılan işe odaklanama ve kolayca dikkat dağılması gibi semptomlar gözlenir. Hiperaktivite ile birlikte bulunabileceği gibi tek başına da görülebilir. Henüz tam olarak dikkat eksikliğinin sebebi belirlenememiş olmakla beraber kalıtsal olabileceğini savunan araştırmalar bulunmaktadır.

Dikkat Eksikliği Nedir

Çocuğunuz okulda derslerine odaklanamıyor, herhangi bir aktivite süresince dikkatini koruyamıyor ve dalgın davranışlarda bulunuyorsa, bu belirtiler dikkat eksikliğini işaret ediyor olabilir. Çocuklar genelde meraklı olmaya eğilimlidirler, bundan dolayı dikkatlerini belirli bir noktada sabitleme konusunda sıklıkla güçlük yaşarlar. Dikkat eksikliği olan çocuklarda ise bu belirtiler daha zorlayıcı yaşanmaktadır. Özellikle derslerde ilgi kaybı yaşayabileceklerinden dolayı zaman zaman öğretmenler bu çocukları fark ederler. Böyle çocuklar içgüdüsel davranma eğilimine sahiptir. Başka bir deyişle harekete geçmeden önce düşünmezler. Sıklıkla konuşmaları bölme, izinsiz başkalarının eşyalarını alma, itme ya da sırada beklemek istememe gibi davranışlar gösterebilirler. Aynı zamanda ilgi korumada zorlandıkları için konuşmaları takip edemeyebilir veya hayal dünyasına dalabilirler. Hiperaktivitenin de beraber görüldüğü durumlarda çabukça sıkılma, yerinde duramama görülür, bundan dolayı istemeden başkalarını rahatsız edebilirler. Bu semptomlar sıklıkla bu rahatsızlıkta görülmekle beraber bu davranışları gösteren her bireyde dikkat eksikliği olmak zorunda değildir. Bundan dolayı bir uzman görüşü almak ve doğru tanının koyulmasını sağlamak önemlidir.

Yetişkinlerde Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği, genellikle yalnızca çocuklarda olabileceği düşünülen ve yetişkin vakalarda pek aranmayan bir problemdir. Oysaki çocukların yanı sıra yetişkinlerde de görülebilir. Çocuklukta tedavi edilmeyen vakalar, yaş ilerledikçe belirtileri ve problemi de yetişkinliklerine taşıyabilirler. Böyle durumlarda iş yaşamında ve ilişkilerde problemler yaratabilir. İşe sıklıkla geç kalma, iş saatlerini verimli geçirememe, faturaları ödemeyi unutma, araç sürerken dikkatin dağılması, dağınık ev düzeni gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Tıpkı çocuklarda olduğu gibi, her odaklanma problemi eksiklik anlamına gelmez, uzman tarafından tanı konması gereklidir.

Tedavisi

Doğru tedaviyle dikkat eksikliği çözülebilir bir problemdir. Tedavi için kullanılabilecek birden fazla yöntem bulunmaktadır. Aile ve okul çalışanlarının desteğinin de oldukça önemli olduğu tedavi sürecinde bu duruma sebebiyet veren nörolojik durumları düzenleyen ilaçlarla tedavi sağlanabilir. Bununla beraber terapi süreci de tedavide önemli bir rol oynar. Bilişsel davranışçı ekolü gibi farklı ekolleri kullanan uzman psikologların yürüttüğü terapi süreciyle tedavisi sağlanabilir. Düzenli egzersiz, sağlıklı ve yeterli beslenme, uyku düzeninin korunması gibi günlük aktiviteler de bu sorunu aşma konusunda yardımcı olabilmektedir.

Eda Can