Psikolog Rabia Uçan
UnvanıPsikolog
Uzmanlık AlanlarıÇocuk, Ergen, Yetişkin
Terapi EğitimleriDinamik Psikoterapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, Oyun Terapisi, Masal Terapisi, Sanat Terapisi
Test EğitimleriGesell Gelişim Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Burdon Dikkat Testi, Peabody Resim-Kelime Testi, Frosting Görsel Algı Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Ankara Gelişim ve Tarama Envanteri(AGTE), Çocuklarda Tematik Algı Testi (CAT), Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi, Bir İnsan Çiz Testi, Beier Cümle Tamamlama Testi, Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri(MMPI), Kent E.G.Y Testi, SCL-90- R Testi, Moxo Dikkat, Ölçme Testi

Psikolog Rabia Uçan Kimdir?

Psikolog Rabia Uçan, Maltepe Üniversitesi – Psikoloji (İngilizce) bölümünü %50 burslu kazandı. Lisans hayatı boyunca çeşitli kurumlarda; Kartal Yavuz Selim Hastanesi, Tuzla Devlet Hastanesi, Medical Park Hastaneleri, Dr. Bekir Behlül İnal Danışmanlık Merkezi ve Dünya Danışmanlık Merkezi gibi çeşitli kurumlarda stajlar yapmıştır. Ayrıca lisans eğitimi sırasında çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer alan Rabia Uçan, LÖSEV Kulübü ve Psikoloji kulübü alanında gönüllü çalışmalara katılmıştır. Çocuk Ruh Sağlığı ve Davranışları eğitimlerini tamamladıktan sonra 2019 yılında Down Sendorumu Derneği Gönüllü eğitimini tamamlamış ve sonrasında gönüllü çalışmalarında yer almış ve hala Down Sendromu Derneği Gönüllü üyesidir.

Lisans eğitiminin ardından Dünya Danışmanlık Merkez’inde stajyer olarak çalışan Rabia Uçan, Uzm. Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem süpervizörlüğünde Oyun Terapisi eğitimini, Uzm. Klinik Psikolog Hatice Sönmez süpervizörlüğünde Masal Terapisi ve Sanat Terapisi Eğitimi tamamlamıştır. Ardından Uzm. Klinik Psikolog Sezin Başoğlu ve Uzm. Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem süpervizörlüğünde Çocuklarda Objektif ve Projektif Testler Eğitimi tamamlamıştır. Staj süresi boyunca OSGB ile Güvenlik Görevlilerinin Psikolojik Sağlık Taraması projesinde yer almıştır. 2020 yılında Yrd. Doç. Dr Nevin Dölek süpervizörlüğünde Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi eğitimini tamamlamıştır. 2021 yılında Prof. Dr. Doğan Şahin ile Dinamik Psikoterapi Temel eğitimini tamamlamış olup Aktarım Odaklı Terapi eğitimine devam etmektedir.

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nin iş birliği yaptığı kurumlardan Altın Pusula Anaokulu, Çikolata Anaokulu ve Tuzla Gymoala Çocuk Yaşam Merkezinde Psikolog olarak çalışmıştır. Dünya Danışmanlık Merkezi bünyesinde Pendik ve Kadıköy şubelerinde Oyun, Masal ve Sanat Terapisi, Ergen Danışmanlığı ve Yetişkin Danışmanlığı desteği sunmaktadır. UÇİM ve TOÇEV ile Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkez’inde maddi durumu kısıtlı ailelerin çocuklarına terapi desteği sağlamaktadır. Çocuk, ergen, yetişkin psikolojisi üzerine araştırma ve uygulama alanlarında çalışmalarını Uzm. Klinik Psk. Fundem Ece Erdem süpervizörlüğünde sürdürmektedir.

Aynı zamanda kendi terapi sürecinden geçmiş olan Psikolog Rabia Uçan terapi sürecine devam etmektedir.