Psikolog Doktor Deniz Aktan
UnvanıDr. Psikolog – Klinik Çocuk Psikoloğu
Uzmanlık AlanlarıÇocuk ve Ergen Terapisi
Terapi EğitimleriBDT-Bilişsel Davranışçı Terapi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Çocuk Ergen Odaklı Şema Terapi, BDT Odaklı Grup Terapisi
Test EğitimleriAGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri), Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Bender-Gestalt, Benton Görsel Bellek Testi, Burdon Dikkat Testi, CAT, CATEL 2A, CATEL 3A, D2 Dikkat Testi, Denver II Gelişim Tarama Envanteri, Draw A Person (Bir Adam Çiz), Frankfurther Dikkat Testi, Frostig Görsel Algı Testi, Gessell Gelişim Testi, GOBDÖ (Otizm Değerlendirme Ölçeği), Good Enough-Harris (İnsan Resmi Çizme Testi), Kohs Küpleri Zeka Testi, Lousisa Duss (Psikanalitik Hikâyeler Testi), Metropolitan Okul Olgunluk Testi, Moxo Dikkat Testi, ÖÖG Tarama Bataryası, Peabody Resim Kelime Testi, Standardize Minimental Test, Stroop Testi, WISC-R Testi

Dr. Psikolog Deniz Aktan Kimdir?

İlk, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Dr. Psikolog Deniz Aktan, ilk uluslararası eğitim deneyimini 2007 yılında edinmiştir. O dönem tercümanlık eğitimi dolayısıyla Almanya’nın Germersheim şehrinde eğitimine devam eden Aktan, insan davranışı ve nedenleri üzerine daha sık düşünmeye başlamış ve Türkiye’ye döndüğünde Psikoloji alanında lisans eğitimine başlayarak bu alana dair ilgisini aldığı eğitimlerle desteklemeye başlamıştır. Öğrencilik yıllarında çeşitli kurumlarda staj yapan Aktan, hem mesleki tecrübelerine hem de uzmanlaşmak istediği alana dair birikimlerine katkı sunmaya çalışmıştır.

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimi

Lisans eğitimini Türkiye’de Okan Üniversitesi bünyesinde Çift Anadal öğrencisi olarak tamamlayan Dr. Psikolog Deniz Aktan, eş zamanlı olarak Almanca Mütercim Tercümanlık ve Psikoloji Bölümlerini bitirmiştir. Lisans eğitimimin bir yıllık bölümünü Almanya’da Johannes Gutenberg Üniversitesi bünyesinde İngilizce-Almanca dersler alarak tamamlarken, Psikoloji lisans eğitimini de tamamladıktan sonra, Türkiye için yeni bir uzmanlık alanı olması dolayısıyla Cambridge’de Anglia Ruskin Üniversitesi’nde “Klinik Çocuk Psikolojisi” programında uzmanlık eğitimini tamamlamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra ise İstanbul Üniversitesi Klinik Sağlık Psikolojisi Doktora Programı’nda çocuk ergen odaklı uygulama ve tez projeleriyle doktora eğitimimi tamamlayan Aktan, 2017 yılı itibariyle doktor psikolog unvanını almıştır.

İş Deneyimleri

Uzmanlık eğitimi sonrasında Türkiye’ye döndükten sonra Okan Üniversitesi SHMYO Çocuk Gelişimi Programında Öğretim Görevlisi olarak Çocuk Psikolojisi ve Ruh Sağlığı üzerine dersler vermeye başlamıştır. Sonrasında 2013-2018 yılları arasında aynı programdaki görevini Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölüm Başkanı olarak sürdürmüştür. Diğer yandan 2017-2018 Eğitim-Öğretim yıllarında ise Çocuk Gelişimi Yüksek Lisans Program Başkanlığı da yaparak, Çocuk Ruh Sağlığı ve Psikolojisi üzerine Sağlık Bilimleri Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Tıp Fakültesi vb çeşitli fakültelerde dersler vermiştir. Tüm bu görevleri sırasında çeşitli hastane ve kliniklerde de bireysel terapilerle danışanlarına destek olmuştur. 2016 yılından itibaren Işık Üniversitesi Çocuk Ergen Odaklı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı bünyesinde misafir öğretim üyesi olarak dersler veren Aktan, 2018-2019 Eğitim öğretim yılı itibariyle Işık Üniversitesi Çocuk Ergen Odaklı Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programında Öğretim Üyesi olarak görevine başlamıştır. Program Koordinatörlüğüne verdiği desteklerin yanı sıra 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında Türkiye’de ilk defa Işık Üniversitesi bünyesinde “ Çocuk Ergen Odaklı Klinik Psikoloji Doktora Programı”  açılmasına da vesile olan Aktan, halen Işık Üniversitesi kadrosunda Dr. Öğr. Üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Okan Üniversitesindeki görevi sırasında ilk olarak 2014 yılında tanıştığı Koruncuk Vakfı ile ortak çalışmalar yapmış, beş yıl vakıf yararına sergiler düzenlenmesine katkı sunmuştur. Ayrıca Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bünyesinde düzenlenen ebeveyn eğitimlerine iki yıl süreyle eğitimci kimliğiyle katkılar sunmuştur.

Diğer Projeleri

“Okul Öncesi eğitimde Yaratıcılık ve Geliştirilmesi” adıyla bir kitap yazıp, “Çocukluk Çağı Travmasının Yansımaları; Tüm Renklerini Kaybetmiş Gökkuşağı Hikâyeleri” isimli bir kitabın da editörlüğünü yürütmüştür. Diğer yandan “Sağlık Psikolojisi Alan Uygulamaları: Kronik Hastalıklar” başlıklı kitapta da bölüm yazarlığı yapan Aktan, Neslihan Zabcı editörlüğünde hazırlanan bir kitabın bölüm yazarlığı için de çalışmalarını sürdürmektedir. Öğrenci ve ebeveynlere sunduğu yazılı kaynakların yanı sıra sosyal medya üzerinden de çalışmalarını sürdüren Dr. Aktan, Youtube bünyesindeki PsikoçocukTV kanalında de ebeveyn ve psikoloji öğrencilerine yönelik canlı yayınlar yapmaktadır. Sosyal medya vasıtasıyla hem ihtiyaç duyan ebeveynlere hem de eğitim alanında kendilerini geliştirmeye çalışan öğrencilere yönelik içerikler sunmaya çalışan Aktan, canlı yayınlarda cevapladığı sorularla izleyicilerine katkı sunmaktadır. Diğer yandan TRT, Kanal D ve benzeri ulusal kanallarda konuşmacı olarak katıldığı tüm program içerikleri de Psikoçocuk TV platformunda yer almaktadır.