Psikolog ve Psikiyatrist Ayrımı Önemli mi?

Her birey için nedenleri ne olursa olsun psikolojik destek alma kararı oldukça önemli ve büyük bir adımdır.  Atılan bu adımdan sonra bireylerin vermesi gereken bir o kadar önemli olan bir karar daha vardır. Psikolog mu psikiyatrist mı? Günümüzde psikolog ve psikiyatrist ayrımı çokça merak edilen ancak uzmanına danışılmadığı sürece kolayca doğruluk dışı bilgiler edinilen bir alan haline gelmiş bulunmaktadır. Halbuki psikolog ve psikiyatrist arasındaki farklılıkların doğru bilinmesi iki alan arasındaki ilişkiyi güçlendirecek ve bireylerin daha sistematik ve sağlıklı bir terapi süreci kazanmalarını sağlayacaktır. Öncelikle her iki alanı tanımakla başlayalım.

Psikolog kimdir?

Psikologlar üniversitelerin psikoloji bölümlerinde 4 yıllık bir lisans eğitimi alırlar. Sonrasında “Klinik Psikoloji” üzerine 2 yıllık yüksek lisans yapabilir ve çeşitli terapi eğitimleri alırlar. Böylece Klinik Psikolog unvanını alır ve bireylere psikoterapi uygulama yetkinliği edinirler. Psikologlar bireylerin terapiye başvurdukları nedenler hakkında gerekli araştırma, bilgi ve teorileri kullanan kişilerdir. Bireylerde sahip olunan sağlıksız duygu, düşünce ve davranışların nedenlerini uygun terapi yöntemleriyle çözümlemek üzere çalışan ruh sağlığı uzmanlarıdır.

Psikologlar öğretmez, kınamaz, yargılamaz ve önyargılı davranmazlar. Empatik bir yaklaşım ile danışanların kendi cevaplarını bulmaları için yol gösterirler. Psikolog kelime anlamı olarak “ruh bilimci” anlamına gelmektedir. Örneğin kendinizde uyku bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız psikoloğunuz bu duruma neden olabilecek yemek düzeni, uyku rutininiz gibi davranışsal alışkınlıklarınıza odaklanır ve altta yatan negatif duygu durumlarınızı açığa çıkartmanıza yardımcı olur.

Psikiyatrist kimdir?

Psikiyatristler tıp fakültesi mezuniyetlerinin ardından psikiyatristi uzmanlığını tamamlamış ve reçete-ilaç yazma yetkisine sahip hekimlerdir. Çeşitli psikolojik rahatsızlıklara yol açabilen nöro-kimyasal ve biyolojik problemlerin tanı ve tedavisiyle uğraşmaktadırlar. Örneğin psikiyatristiniz uyku probleminiz hakkında size tanı koymadan önce bu belirtilere neden olabilecek vitamin eksikliği ve çeşitli hormonal veya nörolojik farklılıklara sahip olup olmadığınıza bakabilir. Psikiyatrist kelime anlamı olarak “ruh hekimi” anlamına gelmektedir.

Psikolog ve Psikiyatrist İlişkisi

Her iki alanın birbirinden ayrı ancak birbirleri ile kuvvetli bir iş birliği içerisinde olduğunu söylemeliyiz. Bir psikolog danışanla olan terapi sürecinde ilaçla tedavinin de gerekli olduğunu düşünüyorsa danışanlarını psikiyatriste yönlendirirken, bir psikiyatrist ise ilaçla tedavinin yanında psikoterapiye de başvurulması gerektiğini düşünüyorsa danışanlarını bir psikoloğa yönlendirebilir. Öte yandan günlük yaşam rutinini sekteye uğratabilecek bipolar bozukluk, şizofreni ya da klinik depresyonun ağır formlarında ilaç tedavisi ve psikolojik desteğin birlikte uygulanması genellikle en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Eğer psikolojik desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyor ama kiminle görüşmeniz gerektiğine karar veremiyorsanız bu konuda alanında uzman olan psikolog ve psikiyatrist uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Gökçenil EKŞİ