Psikolog Randevusu

Psikolog randevusu almaya ilişkin bu yazımız psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu hissettiği halde bundan çekinebilen tüm bireylere yönelik.

Psikolog randevusu için başvuranlar kimlerdir?

Deli olmayanlar. “Günümüzde bireyler yaşadıkları bazı sorunlar ve travmatik deneyimlerden sonra psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilmektedir.” Bu cümle, psikolojik desteği sadece sorunlarla bağlantılı ifade ettiği için yanlış değil ama eksik bir cümle. Aslınca herhangi bir sorundan mustarip olmayan bir bireyin ayda bir kez bile psikoloğa gitmesi gerekli olabilir. Neden? Çünkü spor yapmak için bir hastalığa yakalanmayı beklemiyorsak, sadece zinde kalmak için yürüyüş yapıyorsak, bir psikologdan da danışmanlık alıp ruh sağlığımızı zinde tutabiliriz.

COVİD dönemi hepimize profesyonel desteğin ne kadar faydalı olabileceğini gösterdi ve psikoloğa gitmenin ayıp olduğu şeklindeki klişeye son verdi. Ancak bir kez daha hatırlatmış olalım. Psikoloji/psikologlar, akli dengesi yerine olmayan bireylere fayda sağlayamamakta; bu aşamaya geçmiş ve danışan değil hasta statüsündeki bireyleri, psikolojiyle de ilgilenme yetki ve ehliyetine sahip psikiyatristlere yönlendirmektedir.

Peki, hayatımda her şey yolundaysa?

Değildir. Modern hayat giderek komplike bir hale gelirken girift aile, eş, dost, arkadaş, iş ilişkilerimizde bazı tutum ve davranışlarımızın bizim açımızdan pozitif sonuçlar getirmediğini fark edebiliyoruz. Bu tutum ve davranışlar defalarca yinelenerek psikolojide kullandığımız örüntü durumuna yol açıyor. Yani aslında sıfır noktasına dönsek farklı yapacağımız şeyleri o şekilde yapmadığımızı ve bunu, dışarıdan objektif bir gözlemle aktarılıncaya kadar fark etmediğimizi görüyoruz. 

Psikolojik sorunlar için kendimiz veya tanıdıklarımız neden yetersiz?

Sübkeltif olduğumuz için. Çok fazla iş ve ilişki arasında kendimizi savunmak/suçlamak/dinlememek gibi birçok refleksimiz var. Tüm çabalarımız eninde sonunda sorunlardan kaçınmak veya başka kök nedenlerden ötürü istemeden de olsa sorunlar yaratmak şeklinde tezahür edebiliyor. En yakınımızdakiler ise bizi belki sadece moral vermek için dinleyebiliyor. Çünkü bize ne kadar değer verirlerse versinler tanıdıklarımız bir uzman klinik psikoloğun eğitim ve donanımından yoksundur veya gözlemlerinde tam anlamıyla objektif değillerdir. Ayrıca, psikologlar bile doğrudan kişisel ilişkilerinin olduğu kişilere destek vermeyi kabul etmezler.

Hiç psikoloğa gitmedim. Psikolog randevusu nasıl oluşturulur?

İlk aşamada bir psikolog randevusu oluşturmak, bu sorununun birey tarafından teyidi gibi gelmekte ve bundan kaçınılmaktadır. Psikoloğa gitme fikri ne kadar zor gelirse gelsin çekingenlik ya da gerginlik duygularını aşıp psikolog randevusu oluşturabilmeli ve bir uzmandan yardım alabilmeliyiz.

Psikolog ya da psikiyatrlara gitmek için herhangi bir zaman tayin etmek mümkün olmamakla beraber, bireyin hayatının eskisi olmadığını eskiye nazaran daha negatif duygu ve düşüncelere sahip olduğunu, davranışlarında bir yavaşlama, eylem ve aktivitelerinde bir hayli düşüş yaşadığını fark ettiğinde psikolojik destek alması gerektiğini anlayabilmektedir. Bu doğrultuda yapılan psikolog seçimi de önemlidir. Psikolog, uzman psikolog veya klinik psikolog unvanlarına sahip isimlerin aldıkları eğitimler, uyguladıkları terapi yöntemleri gibi hususlar incelenmeli.

Merkezimizi sosyal medya hesaplarını inceleyerek daha yakından tanıyın. Tercih ettiğiniz uzmanı inceledikten sonra psikolog randevusu oluşturmak Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’ne ulaşın ve terapiye adım atın!

İlhan Erdem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir