Vajinismus Nedir

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, en sık görülen cinsel rahatsızlıklardan biridir. Ön-sevişme sırasında bir problem yaşanmamasına rağmen, cinsel birleşme sırasında kadının kontrolünde olmadan ağrı ve acı endişesiyle pelvik kaslar kasılarak ilişkiye mani olur.

Vajinismus ve görülme sıklığı

Ülkemizde çiftlerin cinsel terapiye başvurma nedenlerinde vajinismus ilk sıralarda yer alarak her on kadından birinde görülmektedir. Bunun temel nedeni, kadına çocukluğundan bu yana aşılanan cinsellik ve kızlık zarıyla ilgili olumsuz telkinlerdir. ‘İlk gecenin çok acılı, ağrılı olacağı, canının çok yanacağı, kızlık zarının yırtılacağı, delineceği, patlayacağı, çok kanama olursa hastaneye kaldırılabileceği, ilk gece kadın ve erkeğin birbirine kilitli kalabilecekleri’ gibi olumsuz ifadeler çocukluktan beri kadınların aklına yerleşir ve cinsel ilişkiyi gözünde büyütmesine neden olabilir. Vajinismus yıllardan bu yana, vajinanın 1/3’lük kısmındaki kasların cinsel birleşmeyi engelleyecek şekilde istem dışı kasılması olarak tanımlanır. Vajinismus denildiğinde vajinanın kasılması akla gelse de aslında cinsel birleşme sırasında her kadında farklı tepkiler olabilir. Sadece vajina kasları değil, kadının tüm vücudu kasılabilir, bacaklarını kapatabilir, eşini eliyle itebilir, hatta panik atak benzeri bir durum yaşayabilir. Vajina durup dururken kendiliğinden kasılmaz, vajinanın kasılmasına neden olan beyindeki cinselliğe dair olumsuz duygu ve düşüncelerdir.

Gerçek bir ilişkide yaşanabileceği yalnızca hayal ederken bile korku ve endişe ortaya çıkabilir. Cinsel birliktelik imkansızmış gibi algılanır, eğer gerçekleşirse normal üstü bir ağrı ve acı hissedilir. Bu kadının istem dışı bir şekilde kendini koruma refleksidir.

Vajinismus vakalarının yüzde 90’ının psikolojik kökenli olduğu düşünülmektedir. Diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi, çocuklukta cinsellikle ilgili yanlış algılamalar, toplumun kadın cinsel organına karşı takındığı tavır, gizleme, örtme ve saklama tembihleri, yaşanan cinsel taciz ve tecavüz olayları, bekaret algısı bu istemsiz ve kaygılı bir şekilde kendini koruma davranışı olan vajinismusa yol açabilir. Bunun dışında doğum sırasında yaşanan kötü tecrübeler, düşük, kürtaj gibi olayların yol açtığı rahatsızlıklar da ikincil vajinismus olarak nitelendirilir.

Vajinismus ve Nedenleri

Vajinismusa pek çok etken sebep olmakla birlikle, öne çıkan başlıca sebepler; geçmişteki cinsel taciz yaşantısı, hamilelik korkusu, acı korkusu, fiziksel durumlardan kaynaklanan acılı birleşme, yüksel kaygı, yetersiz cinsel eğitim, çocuklukta şok edici cinsel görüntüye maruz kalmak, aile içi şiddet yaşantısı, bağlanma korkusu, kalıplaşmış olumsuz yargılar, taciz eden bir partnerin olması, güven eksikliği, dinsel tutuculuğun ketleyici etkisi, olumsuz deneyimlerin bugüne yansımaları ve bir cinsel yönelim kaygısına tepki olarak sıralanabilmektedir.

Partnerler arasında yapıcı bir iletişim için, vajinismus sorununun cinsel isteksizlikle ilgilisinin olmadığının anlaşılması gerekiyor. Vajinismusun arkasındaki kök nedenler tam anlamıyla bilinmese de aşağıdaki durumlar vajinismusa yol açabilir:

  • Stres
  • Genel kaygı bozukluğu
  • Cinsel tacize, istismara uğramış olmak veya buna tanıklık etmek
  • Vajinal mantar enfeksiyonları
  • Travmatik bir doğum veya jinekolojik işlem
  • İlk cinsel ilişkinin ağrılı olacağı ön kabulü
  • Fiziksel travma
  • Aile içi şiddete maruz kalmış olmak
  • Eşler arası güven sorunları
  • Kendisini cinsel açıdan yetersiz görme

Vajinimus ve Tedavisi

Bir tıp hekiminin uygun görmesine bağlı olarak cinsel terapi seansları uygulanabilir. Vajinismus sorununun çözümü için davranışsal terapiler uygulanabilmektedir. Doğru tedavi yöntemleriyle cinsel mitlerden kaynaklanabilen kaygı ve korku yenilip sağlıklı bir cinsel hayata oluşturulabilir.

Bu ve diğer cinsel konularda destek almak için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Vajinismus tedavisi için cinsel terapiye başlamadan önce çok düşük bir ihtimal de olsa vajinismusun fiziksel bir nedeni olabilir ve bu nedenle terapiye başvuran kişinin cinsel terapi öncesi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidip muayene olması beklenir.

Vajinismus tedavisi eşle birlikte yürütülmektedir. İlk değerlendirme seanslarında çiftin vajinismusla nasıl ilişki kurdukları, cinsel yaşam öyküleri, kaygıları, deneyimleri, cinsellikten beklentileri ve cinsellik konusunda bu zamana kadar edindikleri bilgiler araştırılır. Gelecek seanslarda ise cinsel mit olarak ifade edilen, çiftlerin bu zamana kadar doğru olarak kabul ettiği yanlış bilgiler değerlendirilip, yanlış cinsel bilginin yerine doğru bilgi konulur. Cinsel bilgi eksikliği giderilir. Cinsel bölgelerin anatomisi ve cinsellik kavramı anlatılır. Tedavi süresince klasik psikoterapi, cinsel terapi teknikleri, bilişsel yeniden yapılandırma ve parmak, ayna, nefes ve gevşeme egzersizi gibi teknikler kullanılmaktadır.

Merkezimizde nasıl bir hizmet sunuyoruz?

Yapılan çalışmalar en etkili çözüm yönteminin cinsel terapi olduğunu kanıtlamıştır. Ortalama 8-12 seans aralığında çözümü mümkün olmakla birlikte, ağırlıklı olarak cinsel bilgi eksikliği ve kalıplaşmış yanlış inançların dışa vurumu olarak gelişen vaninismus, birkaç seansla giderilebilmektedir.