Uzman Klinik Psikolog Şebnem Türkmen
UnvanıUzman Klinik Psikolog – Psikoterapist
Uzmanlık AlanlarıÇocuk, Ergen ve Yetişkin
Terapi EğitimleriBilişsel Davranışçı Terapi, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Gottman Metodu Çift Terapisi, EMDR terapisi
Test EğitimleriAGTE, Bender-Gestalt, Metropolitan Okul Olgunluğu testi, Good-Enough Harris Bir İnsan Çiz Testi, Porteus Labirenti, Peabody Resim Kelime Testi, Gessel Gelişim Testi, Kent Egy Testi, Catel 2A, Catel 3A, Dikkat Testi, Frostig Görsel Algı Testi

Uzman Klinik Psikolog Şebnem Türkmen Kimdir?

Uzman Klinik Psikolog Şebnem Türkmen İstanbul’da doğdu. Öğretmen bir annenin kızı olarak küçüklüğünden beri öğrencilerin arasında zaman geçirerek, annesi ve öğrencileri arasındaki davranışları inceleme, annesinin öğrencilerine nasıl önemsediğini ve onlara empatiyle yaklaştığını görme şansını elde etti. Bu sayede, insan psikolojisine ve davranışlarına ilgi duymaya başlayarak etrafındaki insanların davranışlarını ve ihtiyaçlarını anlamaya ve görmeye çalıştı.

Gözlem yapmayı çok seven Türkmen, İtalyan Lisesi’nde okurken İtalyan öğretmenlerden eğitim almıştır. Burada geçirdiği 5 yıl boyunca aldığı dersler ve yabancı öğretmenlerle etkileşimleri sayesinde bakış açısı genişlemiş, aynı zamanda da hem Avrupa kültürünü almış hem de farklı kültürlerden insanların aynı durumlara nasıl farklı tepkiler verdiklerini gözlemleme şansı elde etmiştir.

Türkmen, çocuklar, ergenler ve yetişkinlerle eğitimlerini aldığı Mindfulness, Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi ve EMDR (Göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) terapileri ile çalışmakta ve süpervizyonlarına devam etmektedir.

Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

Uzman Klinik Psikolog Şebnem Türkmen 2017 yılında Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin Psikoloji bölümünden mezun oldu. Lisans döneminde Bölüm Başkanı Prof. Dr. Çağla Aydın süpervizörlüğünde Hamilelik ve Bellek üzerine TÜBİTAK destekli bir projeye katılım sağladı. Lisans dönemi boyunca aldığı derslerde klinik çalışmaların yanında makale yazımı ve yorumlamayı da iyi bir şekilde öğrendi. Bu sayede alanıyla ilgili hem eski hem de yeni teorileri araştırma ve inceleme şansı buldu. Lisans mezuniyetinin ardından, farklı kültürlerdeki insanları tanımak ve gözlemleyebilmek adına Londra Queen Mary Üniversite’sinde Klinik Psikoloji yüksek lisansını “Ergenlerde Hamilelik ve Doğum Sonrası Depresyon” üzerine yazdığı tez ile tamamladı. Yüksek lisansı sırasında farklı kültürlerden ve farklı ekollerden gelen profesörlerden ders alma imkânı oldu ve İngiltere’de psikoloji servislerinden yararlanmış danışanlardan deneyimlerini dinleme imkânı elde etti. Bu sayede psikoloji alanındaki farklı terapi teknikleri ile nasıl çalışıldığı hakkında bilgi edinmesinin yanı sıra, danışanların psikoloji servisleri hakkındaki görüşleriyle de ilgili bilgi sahibi oldu.

İş Deneyimleri

Şebnem Türkmen lisans ve yüksek lisans dönemleri sırasında farklı yerlerde staj yapma imkânı buldu. Darıca Farabi Devlet Hastanesi’nde ilk klinik stajını yaparken hem çocuklarla hem de yetişkin ve ergen danışanların izni doğrultusunda seanslara gözlemci olarak katıldı.

Yüksek lisansı sırasında Londra’da bulunan bir Türk psikolog ile birlikte Türkiye’ye dönene kadar çalışma şansı oldu. Buradaki stajı süresince “sosyal fobi” ve “yaygın anksiyete bozukluğu” gibi tanılar almış olan danışanların seanslarını gözlemledi. Daha sonra Fransız Lape Hastanesinde, kapalı ve açık servislerde staj yaptı.

Türkmen Türkiye’ye dönmesinin ardından kurumsal danışmanlık veren bir insan kaynakları firmasında asistanlık yaparak kurumlara verilen eğitimlere katkıda bulundu.

Sonraki dönemlerde İstanbul’da bir danışmanlık merkezinde yetişkin, ergen ve çocuklarla çalışmalarına devam etti.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sabancı Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlarken bir proje kapsamında, üniversite çevresindeki bir ilk okulda proje ekibiyle birlikte farklı kademedeki sınıflara; çevre, insan hakları, kültürel etkileşim, engellilerle birlikte yaşam v.b. temel konular hakkında etkinliklerle öğrencilerin bilinçlenmesini sağladı.

Bu etkinliklerde; öğrencilerin ifade becerilerini yaratıcılıklarını ve özgüvenlerini arttırmak adına sanatsal beceriler, sözel beceriler ve eğitsel drama gibi teknikler kullandı.