Uzman Klinik Psikolog Beyza Özçelik
UnvanıUzman Klinik Psikolog – Psikoterapist
Uzmanlık AlanlarıÇocuk ve Ergen Terapisi
Terapi EğitimleriBilişsel Davranışçı Terapi, Oyun Terapisi, Masal Terapisi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi
Test EğitimleriTematik Algı Testi, WAIS, MMPI, Bender-Gestalt, Nöropsikolojik Testler Bataryası (Wechler Bellek Testi, Semantik Akıcılık ve Harf Akıcılığı Testleri, Stroop Testi, Wisconsin Kart Eşleme Testi, Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi, Benton Yüz Tanıma Testi, Benton Çizgi Yönünü Belirleme Testi, Boston Adlandırma Testi), WAIS, WISC-R, Rorschach Test, CAT, Stanford Binet, CATEL 2A, CATEL 3A, Standardize Minimental Test, Metropolitan Okul Olgunluk Testi, Draw A Person (Bir Adam Çiz), Alexander, Peabody Resim Kelime Testi, Lousisa Düss (Psikanalitik Hikâyeler Testi), Benton Görsel Bellek Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Agte (Ankara Gelişim Tarama Envanteri), Good Enough-Harris (İnsan Resmi Çizme Testi), Gessell Gelişim Testi, Porteus Labirentleri

Uzman Klinik Psikolog Beyza Özçelik Kimdir?

Küçüklüğünden beri psikolog olmayı hedefleyen Beyza Özçelik, 2013 yılında Özyeğin Üniversitesi Psikoloji bölümünü (%50 burslu) kazanmıştır. Lisans eğitimi boyunca çocuk ve yaşlılar ile gönüllü çalışmış, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve Toplum Gönüllüleri Vakfı çalışmalarına katılmıştır. Stajını Maltepe Bölge Hastanesinde tamamlayan Beyza Özçelik, stajı süresince fabrika ve hastanelere “Stres Yönetimi”, “Zaman Kontrolü” ve “Hasta Mahremiyeti” sunumları yapmıştır.

Çocuk ve ergenlerle iletişimine olan inancıyla, küçük yaş grubu ile çalışmak istemiş, yüksek lisansını İngiltere’nin Cambridge şehrinde tamamlamıştır. Anglia Ruskin Üniversitesi Klinik Çocuk Psikolojisi bölümünden mezun olmuş, yüksek lisans sürecinde İngiltere’de bir sene boyunca farklı kreş ve anaokullarında 0-6 yaş grubu ile çalışmıştır. Çalıştığı kurumlarda göçmen çocukların davranışlarını gözlemlemiş, tezini göçmen çocukların adaptasyon süreçlerini merak etmesi üzerine yazmıştır. “İngiltere’de yaşayan Türk çocukların, yerli çocuklara kıyasla anksiyete ve depresyon seviyeleri” konu başlıklı tezini teslim ederek ‘Uzman Klinik Psikolog’ ünvanı ile mezun olmuştur. Güncel araştırmalarına ingilizce ve türkçe kaynaklardan devam etmektedir.

Mezun olduktan sonra bilişsel davranışçı ekolü benimsemiş, ve meslek hayatına başlamıştır. Bu süreçte Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece’den 85 saatlik Uygulayıcı Oyun Terapisi eğitimini, Psikolog Hatice Sönmez’den 92 saatlik Uygulayıcı Masal Terapisi Eğitimini ve Uzman Psikolog Sezin Başoğlu süpervizörlüğünde Uygulayıcı Çocuk Objektif Ve Projektif testler eğitimini tamamlamıştır. Tiyatro ve oyunculuk deneyimi olan Beyza Özçelik, seanslarında psikodrama etkinliklerine de yer vermektedir.

Çocuklarda öfke, sosyal kaygı, DEHB, fobi, kardeş kıskançlığı, boşanma, iletişim problemleri, davranış bozuklukları, OKB, okul problemleri, uyku ve yeme bozukları, kayıp ve yas, sınav kaygısı, ergenlik dönemi problemleri, tuvalet problemleri, depresyon gibi alanlarda seanslarına devam etmektedir.