Uzman Klinik Psikolog Başak Eroğlu
UnvanıUzman Klinik Psikolog – Psikoterapist – EMDR Terapisti – Aile Danışmanı
Uzmanlık AlanlarıYetişkin, Aile, Çift, Cinsel Terapi, Travma Terapisi
Terapi EğitimleriAile Danışmanlığı, Psikanaltik Aile Terapisi, Yaşantısal Aile Terapisi, Yapısal Aile Terapisi, Stratejik Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Aile Terapisi, Cinsel Terapi, Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi, BDT-Bilişsel Davranışçı Terapi, EMDR Terapi
Test EğitimleriTematik Algı Testi (TAT), WISC-R, RORSCHACH, CAT, Çocuk Objektif Testleri

Uzman Klinik Psikolog Başak Eroğlu Kimdir?

Uzman Klinik Psikolog Başak Eroğlu 1986 yılında İstanbul’da doğmuştur. Eczacı olan anne ve babası gibi o da sağlık alanında çalışmak istediğini çok küçük yaşlarda fark etmiştir. Ortaokul yıllarında insanların bazı davranışlarda bulunurken neler düşünüp ne duygular hissettiklerini merak etmeye başlaması onu psikolojiye yönlendirmiştir. Çocukluk çağından itibaren psikolog olma hedefini bir hayat felsefesi haline getiren Başak Eroğlu, üniversite sınavlarına hazırlanırken kendisini bu düşünce ile motive etmiştir.

Üniversitenin ilk yıllarında boş ders saatlerinde yüksek sınıfların derslerini merak eder ve o derslere de girmeye çalışırdı. Başak Eroğlu, lisans eğitimi süresince her yaz çeşitli alanlarda (çeşitli kurumsal firmaların insan kaynakları bölümü, anaokulları, okulların psikolojik danışmanlık ve rehberlik birimeri, psikolojik danışmanlık merkezleri.. vb) stajlar yapmıştır. Ayrıca mesleki eğitimlere ve test eğitimlerine de öğrenciyken başlamıştır.

Psikolog kariyeri devam ettiği sürece, öğrenecek çok fazla bilgi olduğunu ve aslında bu meslekte öğrenciliğin hiç bitmeyeceğini savunan, danışanlarına her zaman daha faydalı olmak için çaba gösteren Başak Eroğlu halen öğrenmeye ve öğretmeye devam etmektedir.

Çocuk Objektif testleri, TAT ve Rorschach Kişilik testleri eğitimlerini tamamlayan Başak Eroğlu uluslararası uygulayıcı sertifikalarını almıştır. Sonrasında New Brunswick Üniversitesi’nden Prof. David Clark’ın katıldığı ve ODTÜ ev sahipliğinde çeşitli uzmanların da seminerler verdiği “Obsesif-Kompulsif Bozukluk Tedavisinde Kognitif-Davranışçı Terapi Tekniklerinin Uygulanması” eğitimini 2009 yılında tamamlamış ve bu alanda da çalışmalarına devam etmektedir.

2010 yılında İstanbul Psikanaliz Araştırma ve Eğitim merkezinde düzenlenen “Psikanalize Giriş Seminerleri”ne katılmıştır. 2013 yılında Prof. Dr. Kültegin Ögel’in Bağımlılık ile ilgili bir workshopuna katılmıştır. 2015 yılında Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan “Bilişsel Davranışçı Terapi Kuram ve Uygulamalar (BDT)” eğitimimi tamamlamış ve sınavı geçerek uluslararası uygulayıcı sertifikasına sahip olmuştur. Yetişkin bireylerde duygu durum bozuklukları (panik bozukluk, sosyal ve genel kaygı bozuklukları, obsesif-kompulsif (takıntı) bozuklukları, depresyon, özgül fobiler ve sosyal fobi) ile çalışmalarını sürdürmektedir.

2015 yılında Cinsel Terapiler Eğitim Bilimleri (CİTEB)’nden “Psikanaltik Aile Terapisi, “Virginia Satir Yaşantısal Aile Terapisi”, “Yapısal Aile Terapisi”, “Stratejik Aile Terapisi” ve “Çözüm Odaklı Aile Terapisi” eğitimini ve yine CİTEB’den “BDT Odaklı Cinsel Terapi” eğitimlerini tamamlayarak çift terapisti ve cinsel terapist olmaya hak kazanmıştır. Bunu yanı sıra yükseklisans eğitimi sırasında da “Aile Terapileri” dersi almıştır. Ayrıca 2020 yılında Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 480 saatlik aile danışmanlığı sertifika programını tamamlamış ve “Devlet Onaylı Aile Danışmanı” sertifikasını alabilmek için bakanlığın sınav açmasını beklemektedir.

2020 yılında Doç. Dr. Nevin Dölek’ten “Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi” eğitimini tamamlayarak uygulayıcı sertifikasını almıştır.

Daha sonrasında travma ile daha derin çalışmalar yürütebilmek arzusu içinde olduğu için Davranış Bilimleri Enstitüsü ev sahipliğinde Emre Konuk’tan EMDR eğitimini tamamlamış ve süpervizyonlarına devam etmektedir.

Psikoterapi çalışmalarına Dünya Danışmanlık Merkezi çatısı altında devam eden Başak Eroğlu çiftlerde uyum problemleri, ilişki tatminsizliği, ilişkilerde iletişim sorunları, aldatma ve aldatılma sorunları, boşanma öncesi ve sonrası danışmanlık, hamile ve loğusa psikolojisi, doğum sonrası depresyon, sağlık danışmanlığı, hastalık ve tedaviye uyum süreçleri, kronik hastalıklarla başa çıkma, travma ve stres bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları (vajinismus, erken boşalma, geç boşalma, ağrılı cinsel birliktelik ve sertleşme problemleri ve travmatik anılar ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Kendi terapi sürecini tamamlamış ve seanslarında eklektik bir yaklaşımı benimseyen Başak Eroğlu her danışanın ihtiyacına göre danışan-terapist işbirliği içerisinde yol almaktadır. Türk Psikologlar Derneği (TPD), EMDR Derneği ve Doğal afetler ve kazazedelere gönüllü travma yardımında bulunan uluslar arası bir komitenin Türkiye oluşumu EMDR-HAP-TR (EMDR Travma İyileştirme Komitesi Türkiye) üyesidir.

Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2008 yılında mezun olan Başak Eroğlu, lisans eğitimi süresince de çeşitli alanlarda (ilkokul psikolojik danışmanlık ve rehberlik birimi, psikolojik danışmanlık merkezleri.. vb) stajlar yapmıştır. Sonrasında 2013 yılında Okan Üniversitesi Sağlık Odaklı Klinik Psikoloji Yükseklisans Programını tamamlayarak ‘Uzman Psikolog’ ünvanını almaya hak kazanmıştır. Yükseklisans tezini “Ambulans Çalışanlarında Travma, Tükenmişlik ve Yaşam Doyumu İlişkilerinde Stresle Başa Çıkmanın Etkisi” üzerine yazmıştır. Tezini, 2014 yılında Paris’te düzenlenen Uluslararası Uygulamalı Psikoloji Kongresi (ICAP)’nde sunmuştur. Ayrıca tez çalışması ulusal yayın olarak 2016 Aralık ayında Türk Psikoloji Dergisi’nde yayınlanmıştır. Daha sonra 2018 yılında yine Okan Üniversitesi’nde ikinci yükseklisansı olan “Klinik Psikoloji Yükseklisans Programı”nı, Kadın Cinselliğini ve Vajinismus ve Tedavilerini incelediği yükseklisans projesi ile bitirerek Uzman Klinik Psikolog unvanını almıştır.

İş Deneyimleri

Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk olarak özel bir Psikoteknik Merkezi’nde sorumlu psikolog olarak çalışmıştır. Yükseklisans eğitimi süresince Medical Park Göztepe Hastanesi’nde “Organ Nakli Birimi”, “Kemik İliği Transplantasyon Merkezi” ve Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi “Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Bölümleri”nde yatan hastalar ve aileleri ile gönüllü psikolog olarak süpervizyon eşliğinde psikoterapi çalışmaları yürütmüştür. Böbrek Nakli Derneği’nin yayınladığı “Böbrek Nakli el Kitabı”nda bölüm yazarlığı yapmıştır.

2018-2020 yılları arasında misafir öğretim görevlisi olarak Okan Üniversitesi’nde psikoloji bölümü ve sağlık fakültesi öğrencilerine ders vermiştir.

Tüm bu süreç içerisinde, çeşitli danışmanlık merkezlerinde süpervizyonlar eşliğinde çalışmalarını yürütmüş ve mesleğiyle ilgili gelişmeleri takip etmeye devam etmektedir. Bunun yanı sıra halen bir güvenlik firmasında, güvenlik personeline “Etkili İletişim Becerileri” eğitimleri vermeye devam etmektedir.

Mesleğine kendisini adamış ve öğrenmeye her zaman açık olan Başak Eroğlu yaşam boyu mesleki eğitimlere devam etmekte ve kendisine yeni beceriler katmaya devam etmektedir.