Psikolog Damla Özcan
UnvanıPsikolog
Uzmanlık AlanlarıÇocuk, Ergen, Yetişkin
Terapi EğitimleriOyun Terapisi, Kabul ve Kararlılık Terapisi
Test EğitimleriAGTE (Ankara Gelişim Testi Envanteri), Gessel Gelişim Figürleri Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Goodenough Harris Bir İnsan Çiz Testi, Frankfurter Dikkat Testi, D2 Dikkat Testi, Burdon Dikkat Testi, Bender Gestalt Görsel Algı Testi, Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi, Catell Zeka Testleri, Porteus Labirentleri Testi, Kent EGY Zeka Testi, Kinder Angst Korku Testi, Öğrenme Güçlüğü Belirti Tarama Envanteri, Sınav Kaygısı Ölçeği, Çocuklar İçin Anksiyete Ölçeği, Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği, Çocuklar İçin Kaygı Bozukluğu Ölçeği, Kimdir Bu-Kime Göre Ben Neyim, Beier Cümle Tamamlama Testi, Tedbir Ülkesi, Ram’a Öğrenci Gönderme Formu

Psikolog Damla Özcan Kimdir?

Psikolog Damla Özcan İstanbul’da doğdu. Küçük yaşlarından itibaren insanlara ve insan davranışlarına olan ilgisinden ötürü psikolog olmayı hedefleyen Özcan, anadolu lisesi eğitiminin ardından Medipol Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazandı.

Öğrenmeye ve araştırmaya meraklı yapısından dolayı üniversite döneminde çeşitli araştırmalarda görev aldı, kişisel gelişimine önem verdi, farklı kültürel aktivitelerde yer aldı. Diğer yandan, sosyal sorumluluk bilincinden ötürü işaret dili gibi birçok projede yürütücü görevi alıp farklı toplum kesimlerinden insanların hayatına dokundu.

Lisans Eğitimi

Psikolog Damla Özcan, lisans eğitimini Medipol Üniversitesi’nde tamamladı. Dört yıl boyunca eğitimlere ve atölyelere sık katılım gösterip alandaki güncel konuları takip etti. Geniş psikoloji yelpazesinde klinik psikolojiye yatkınlığını fark edip bu alanda ilerlemeye karar verdi.

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi’nde staj programını tamamlarken sürecine Uzman Klinik Psikolog Fundem’den Oyun Terapisi eğitimi aldı. Eğitim sürecinde ve sonrasında Fundem Ece’nin süpervizörlüğünde çocuk danışan görmeye başladı. Bunların yanı sıra, çocuk değerlendirme testleri eğitimini tamamladı ve süpervizyon sürecinden sonra danışanlarına uygulamaya başladı.

Çocuğu aile ile birlikte değerlendirmenin bilincinde olan bir psikolog olarak, Aile Danışmanlığı Eğitimi’ne devam ediyor.

Şu anda ise Gedik Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programına devam etmektedir. Yetişkinlerle Kabul ve

Kararlılık Terapisi çalışan Özcan, Prof.Dr.Doğan Şahin’den Dinamik Psikoterapi eğitimine devam etmektedir.

İş Deneyimleri

Pendik Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma HastanesiPsikiyatri Bölümü’nde yatılı ve ayaktan tedavi servislerinde zorunlu stajını tamamladı. Alanı dışında da çalışma hayatını deneyimlemek için değişim programı ile 4 ay Amerika’da bulunup, farklı kültürlerle bir arada iş ortamını gözlemleme imkanı buldu. Farklı sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak tam zamanlı stajlarını yapıp, dezavantajlı gruplarla çalıştı.

Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi bünyesinde bir anaokulunda psikolog olarak görev yapmaktadır. Klinikte çocuk, ergen, yetişkin danışan görmekte ve kurumsal danışmanlık koordinatörlüğü faaliyetlerini yürütmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sosyal sorumluluk bilinciyle yetişen bir psikolog olan Özcan, üniversitenin ilk yılında arkadaşlarıyla sosyal sorumluluk projeleri üreten ve geliştiren bir öğrenci kulübü kurdu. Yurtiçi ve yurtdışı projeler yürüten bu kulüpte bir dönem komite başkanlığı yaptı. Türkiye’nin çeşitli illeri için farklı projeler geliştiren ve hayata geçiren kulübüyle birlikte lisans dönemi boyunca aktif çalışmalarına devam etti. Projeleri için bazı dönemler yurtdışında bulunup deneyimler kazandı.

Toplumda dezavantajlı insanlarla çalışan bir sivil toplum kuruluşunda uzun dönem staj yaptıktan sonra gönüllü olarak çalışmalarına devam etti. Türk İşaret Dili Eğitimi aldı ve bu alandaki çalışmalara devam ediyor. Günümüzde başka bir sivil toplum kuruluşunda gönüllü psikolog olarak destek veren Özcan, sosyal sorumluluğu hayatının önemli bir parçası olarak görüyor.