Psikoloji Merkezi Nedir

Psikoloji merkezi, alanında uzman psikologlara ve psikiyatrlara ev sahipliği yapan ve bu uzmanlar aracılığıyla insanlara kendilerini tanıma ve anlama fırsatı tanıyan kurumdur. İçinde bulunduğunuz zaman ve koşullar dolayısıyla bazen durup düşünme fırsatını elde edemeyebilirsiniz. Bununla beraber sizin fark edemediğiniz ama aslında duygudurumunuzu etkileyen olumsuzluklarla karşılaşabilirsiniz. Psikoloji merkezleri tam da bu anlarda zamanın akışını durdurup ruhunuzun ve zihninizin dinlenmesine uzman danışmanlar aracılığı ile yardım edecektir.

Bir olay karşısında ya da ruh halinizi etkileyen bir çevrede iken o alandan kendinizi soyutlayıp durumlara dışarıdan bir göz olarak analiz etmek çok mümkün olmayabilir. Bu bağlamda psikoloji merkezleri uzman psikologları bünyesinde bulundurarak kendinize ve içinde bulunduğunuz duruma farklı bir çerçeveden bakarak duygularınızı dengelemeye ve hayatın akışını anlamanıza olanak tanır.

Psikoloji Merkezlerini Hangi Uzmanlık Alanlarına Ev Sahipliği Yapar?

Psikoloji Merkezlerinde birçok uzmanlık alanları ve bunlara uygun terapi yöntemleri mevcuttur. Bu yüzden hayatınızın her periyodunda kişisel, çift veya aileniz ile yardım almaktan çekinmemelisiniz. Neden bu periyotlarda uzman yardımı alınması gerektiğini inceleyebiliriz.

  • Çocuk Psikologları

Çocukluk zihni şemaların çevreye ve bireyin duygu durumuna bağlı olarak oluştuğu bir periyottur. Bu gelişim evresinde davranışlar şekillenmeye ve duygular öğrenilmeye başlar. Bu durumda bir problem oluşması takdirde birey buradaki izleri ömrü boyunca taşıyabilir. Bu yüzden yaşanılan problemler erken farkedilip analiz edildiği takdirde birey gelecekte kendini daha güvende hissedecektir.

Merkezimizde bulunan çocuk psikologları bebeklik döneminden başlamak üzere çocuklarda karakter oluşumunu ve duygu durum problemleri üzerinde hizmet vermektedirler.

  • Ergen Psikologları

Ergenlik, bireyin gelişimi açısından en önemli periyotlardan biridir. Fiziksel ve mental olarak artık çocukluk döneminden farklı hisseden birey endişelenebilir ve bu süreçte ailesi ve arkadaşlarıyla iletişimi kopabilir. Bu yüzden ergenlik döneminin sağlıklı geçmesi ve iletişim problemleri yaşamaması adına uzmanlardan yardım alınması önemlidir.

  • Yetişkin Psikologları

Sadece belirli periyotlarda değil aynı zamanda aile, sosyal veya iş hayatınızda belirli olumsuzluklar yaşayabilirsiniz. Psikoloji merkezlerinden bu olumsuzluklar dışında, çevreniz ile daha güçlü iletişim kurmak adına da yararlanabilirsiniz. 

Psikoloji Merkezi ve Terapi Yöntemleri

Terapi denince çoğu insanın aklına filmlerdeki “Evet, şimdi çocukluğunuza inelim.” diye başlayan klişe sahneler gelebilir. Fakat terapi aslında bu repliklerden çok daha fazlasıdır. Terapiyi bireyin zihni yolculuğu olarak düşünebiliriz. Sadece eğitimli uzmanlarca tek yönlü değil danışanında kendini keşfettiği ve bu keşif süresince karşılaştığı olumsuzluklara daha güçlü cevap verebilecektir.

Bu anlamda merkezimizde yer alan bazı terapileri inceleyebiliriz.

Dil ve konuşma terapisi, çocuklarda, bebeklerde ve yetişkinlerde ses ve konuşma bozukluklarını, yutma ve yeme zorluklarını analiz eder. Bu bozukluklara yönelik terapileri gerçekleştirir.

Oyun Terapisi ise oyunlar ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların kendilerini ifade etmeleri, ihtiyaçlarını belirtmeleri üzerine yoğunlaşan bir terapidir.

Şema Terapi ise kökenin çocukluk ve ergenlikte oluşmuş belirli bozuklukları çözümlemek adına, bireyin zihni şemalarını değiştirmeye ve buna bağlı davranışlarını daha sağlıklı hale getirmeyi amaçlar.

Sinem Aslan

DDM, bir psikoloji merkezi olarak yetkin isimlerle çalışıyor. İnceleyin!