Psikoloji Kitapları

Psikoloji insan zihnini, ilişkilerini, davranışlarını, davranışların sebeplerini ve etkilerini inceleyen bir sosyal bilim dalıdır. Yalnızca alan öğrencilerinin ve uzmanlarının ilgisini çekmekle kalmayan psikoloji kitapları günümüzde herkes tarafından ilgi görmektedir. Benliğimizi keşfetmede, yaşamımızı anlamlandırmada, hayata farklı pencerelerden bakmayı öğrenmede ve bizlere yol göstermede psikoloji kitaplarının önemi yadsınamaz. Eğer siz de yolunuza ışık tutmak, insan davranışları hakkında bilgi edinmek, insanı daha iyi anlamak, daha sağlıklı ilişkiler kurmak adına psikoloji bilim dalına merak duyuyorsanız bu yazı da bir araya getirdiğim 5 psikoloji kitabını keyifle okuyabilirsiniz.

  1. Seninle Başlamadı –  Mark Wolynn
  2. İnsan Olmak – Engin Geçtan
  3. Açlık – Knut Hamsun
  4. İyi Hissetmek – David Burns
  5. Beni Sessiz de Sevebilir misin? – Kemal Sayar

Seninle Başlamadı  –  Mark Wolynn

Seninle Başlamadı Kitap

Travmaların genetik yollarla nesiller arası aktarılması konusunda bizleri bilimsel açıklamalar ve birbirinden farklı hikayelerle aydınlatan, bugünümüzdeki sorunlarımızın kaynaklarına inmemizi sağlayan, soy ağacımızda yola çıkaran, kalıtsal aile travmalarımızın keşfini sağlamamıza yardımcı olan Seninle Başlamadı, kendimizi ve ailemizi daha iyi tanımamızı sağlamakla birlikte cevapsız sorularımızı yanıtlamada rehber niteliğinde bir kitap.

Satın Alma Linki: Seninle Başlamadı

İnsan Olmak – Engin Geçtan

Öfke ve Düşmanlık, Değersizlik Duygusu, Kaygı, Sorumluluktan Kaçış, Yalnızlık, Ortak-Yaşam İlişkisi gibi hayatın içinden birçok konu içeren İnsan Olmak, “insan’ı” daha iyi tanımanıza  ve anlamanıza yol açacak, insanlıkla yüzleşeceğiniz ve düşüncelere dalacağınız, herkes tarafından mutlaka okunması gereken bir kitap.

Satın Alma Linki: İnsan Olmak

Açlık – Knut Hamsun

Biyografi türünde yazılmış, psikolojik bir roman olan Açlık kitabı, ünlü bir yazar olma yolunda tutkusunu kaybetmeyen, bir yandan da açlıkla pençeleşen bir gencin duygusal hikayesiyle içimize dokunuyor. Okurken sık sık empati kurduğumuz, insanın var olma mücadelesini ele alan, her şeye rağmen hayatın devam ettiği konusunda farkındalık kazandıran, bakış açımızı değiştirerek sorunların üstesinden gelme yolunda bizi bambaşka bir boyuta taşıyacak nitelikte bir hayat dersi kitabı.

Satın Alma Linki: Açlık

İyi Hissetmek – David Burns

Adının amacına ulaştığı bilimsel olarak kanıtlanan İyi Hissetmek, kendimize yardımcı olma konusunda güvenilir bir biblioterapi kitabı. Bilimsel olarak denenmiş ve kanıtlanmış tekniklerin yer aldığı bu kitapla birlikte sorunların üstesinden daha kolay gelerek, hayata daha olumlu bakmanız amaçlanıyor. Kitabı bitirdikten sonra daha pozitif, daha mutlu, daha iyi hissedeceğiniz, hayatınızın özellikle zor olarak adlandırdığınız dönemlerinde okuduğunuzda psikolojinizde iyi anlamda fark yaratacak bir kitap.

Satın Alma Linki: İyi Hissetmek

Beni Sessiz de Sevebilir misin? – Kemal Sayar

Kısa öykülerden ve bolca resimden oluşan bir çırpıda bitireceğiniz, özlü sözler ve alıntıların sıkça yer bulduğu, huzur bulacağınız, güzel anlamlar çıkaracağınız deneme tarzında olan kitap okurun aklında çok tatlı bir anı olarak yer edenmeye müsait. Kitabı okudukça anlatılanları kendi hayatınıza uyarlıyor ve aslında sizlerin de aynı şeyleri yaşadığınızı anlayarak içsel yolculuğa çıkacağınız bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Satın Alma Linki: Beni Sessiz de Sevebilir misin?

Yaren Aydın