Psikoloji alanında sıkça sorulan sorular

Psikoloji, çok merak edilen ama hala yeterince anlaşılmamış bir alan. Ziyaretçilerimizin sorularına kısa yanıtlar için bir sayfa oluşturduk.

Psikolog ve psikiyatrist arasındaki fark nedir?

Psikologlar, psikoloji bölümü mezunudur. Psikiyatristler ise psikiyatri ihtisası yapmış doktorladır. Psikologların terapi yaklaşımı daha çok psikoterapidir, psikiyatristlerin ise psiko-farmaterapi (ilaç tedavisi)’dir.

Psikoterapi nedir?

Çok kısaca tanımlanacak olursa psikoterapi bir uzman eşliğinde konuşma yoluyla sorunları aşma sürecidir. Konuşma yoluyla bir diğerine yardım etmek aslında günlük hayatta insanların sıklıkla birbirlerine yaptığı bir şeydir. Psikoterapi ise daha farklı ve özel bir aktivitedir. 1. Danışan-terapist arasında güvene dayalı bir ilişkinin bulunduğu, 2. Açık ve kaliteli bir iletişimin kurulduğu, 3. Problemi açıklama ve çözüm yollarının psikolojik teorilere dayandığı, 4. Kişiyi bütünsel olarak geliştirmeye odaklanan, 5. Danışanın mevcut koşullarındaki ihtiyaçlarına uygun şekilde yardım etmek ve zarar vermemek konusunda özel olarak eğitim görmüş bir uzmandan alınan, 6. Belirli bir ücretlendirme ile profesyonel olarak, belirli bir düzenliliğe göre yürütülen bir süreçtir.

Psikolojik danışmaya ihtiyacım olduğuna nasıl karar vereceğim?

Günlük hayatınızı ve eğitim sürecinizi engelleyen tüm güncel sorunlarınızda psikolojik danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz o Kendinizi ve çevrenizi daha iyi tanımak istiyorsanız, o Yalnızlık ve utangaçlık ile başa çıkmak istiyorsanız, o İlişkilerinizde etkili iletişim kurmak istiyorsanız, o Özgüven ve girişkenlik konularında zorluk yaşadığınızı düşünüyorsanız, o Stres ve kaygı ile başetmek istiyorsanız, o Sınavlar ve notlar ile probleminiz varsa, o Mesleki alanlarda kendinize bir yol çizmek istiyorsanız, o Her türlü karar verme güçlüğü çekiyorsanız, o Uyum zorluğu yaşıyorsanız, o Yaşamım nereye doğru gidiyor diye endişeleniyorsanız. o Kimseye anlatamadığınız ancak paylaşmak gerekliliği hissettiğiniz duygu ve düşünceleriniz olduğuna inanıyorsanız, o Zamanı etkili kullanamıyorsanız, o Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, o Kendinizi daha iyi tanımak istiyorsanız, o Çalıştığınız halde başarılı olamıyorsanız, o Hayatınızda bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız, o İnsanlarla daha etkili iletişim kurmak ve duygularınızı etkili şekilde ifade etmek istiyorsanız, o Stresli ve aşırı kaygılıyım diyorsanız, o Bulunduğunuz ortama uyum sağlayamadığınızı düşünüyorsanız, Psikolojik Danışma Merkezimize gelerek uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Çevremde arkadaşlarım varken neden Psikolojik Danışmanlık Merkezine gidip sorunlarımı paylaşayım?

Psikolojik Danışma en yakın arkadaşınızla sorunlarımı konuşmaktan farklıdır. Psikolojik Danışmanlık size bir arkadaşla konuşmaktan daha fazlasını sunabilir; danışmanınızla paylaştığınız zaman tamamen size aittir ve sizin için önemli olan konuyu konuşmak içindir. Bütün konuşma size adanmıştır. Ve bu bir gizlilik kuralı içinde yapılır. Arkadaşlarınızın ve ailenizin yorumları ve önerileri yanlı ve önyargılı olabilir oysa danışmanlar tarafsızdırlar ve konuya eleştirel yaklaşmazlar, sadece sizi ve içinde bulunduğunuz durumu en iyi şekilde anlamaya çalışırlar. Ayrıca, bir önemli fark daha vardır; danışmanınızı bir sonraki gün derste yanınızda otururken görmeyeceğinizden emin olabilirsiniz!

Peki ya psikoloğumla konuştuklarımı yakınlarım veya diğer kişiler öğrenirse?

Mahremiyet ilkesini kutsal sayan psikoloğunuz kendinize veya diğerlerine zarar vereceğinizi belirtmediğiniz sürece konuştuğunuz hiçbir şeyi üçüncü taraflarla paylaşmaz.