Cinsel Terapi

Cinsel terapi kadın veya erkek olarak kişinin kendi cinsel kimliğini kabul etmesine, cinsel kimliğine uygun ve etkin davranışlar göstermesine, çiftlerin cinsel iletişimlerinin kalitesini artırmalarına ve ilişki içinde kendilerini rahat hissetmelerine yardım etmeyi amaçlar.

Cinsellik Nedir?

Cinsellik, salt cinsel aktiviteye indirgenemeyecek kadar geniş bir kavramdır. Geniş bir kavram olmasını biyolojik, psikolojik ve sosyolojik hakikatlerden almaktadır.

Biyolojik boyut, esas olarak üremeyi içermektedir. Sosyolojik boyut, İçinde bulunduğumuz kültürün cinsellikle olan ilişkisi ve bizim o ilişkiden yaptığımız çıkarımlar, cinselliği nasıl ele alacağımız noktasında  bize rehberlik etmektedir. Psikolojik boyut ise, kişilerin yakınlaşma, bütünleşme ve bir olma gereksinim ve isteklerinin belirginleşmesine ışık tutar.

Çocukluğumuzdan itibaren bu konu üzerinde düşündüklerimiz ve hissettiklerimiz ile yerleşmiş bir takım yerleşmiş inançlara sahip oluruz. Cinsel terapi noktasında ilk etapta yerleşmiş inançların içeriğine yakından bakılarak değerlendirme seansları gerçekleştirir. Kişinin önce kendisiyle, sonrasında ise aile, sosyal ilişkiler, cinsellikle olan ilişkileri incelenerek sorunun kaynağı irdelenir.

Cinsel Muayene

Cinsel terapi sürecine başlamanın ön koşulu olarak cinsel terapiye başvuran kişinin üroloji ya da jinekoloji muayenelerini tamamlamış olmaları beklenmektedir. Yaşanılan problemin fizyolojik bir alt yapısı olmadığının sonucuna varıldığında cinsel terapi seanslarına başlanabilmektedir. Cinsel terapiye başvuran kişinin partneri varsa partneriyle sürece başlaması, tedavi sürecini desteklemesi bakımından tavsiye edilmektedir. İlk değerlendirme seansında çiftlerle birlikte görüşme yapılır, ardından çift ile ayrı ayrı görüşmeler yaparak yaşadıkları sorunun öyküsü alınır ve akabinde çift ile tekrar görüşülerek terapinin çerçevesi noktasında bilgilendirme yapılır. Gelecek seanslarda cinsel mit olarak ifade edilen, çiftlerin bu zamana kadar doğru olarak kabul ettiği yanlış bilgiler değerlendirilip, yanlış cinsel bilginin yerine doğru bilgi konulur. Cinsel bilgi eksikliği giderilir. Cinsel bölgelerin anatomisi ve cinsellik kavramı anlatılır. Akabinde ise çiftin özgün sorunlarına ve kişilik özelliklerine uygun bibliyoterapi ve ödevler verilerek cinsel terapi uygulanır.

Cinsel Terapi Neler Sunar?

Cinsel terapide; cinsel isteksizlik, cinsel tiksinti bozukluğu, cinsel fobiler, orgazm sorunları, vajinismus, disparoni (ağrılı cinsel ilişki), erken boşalma, ereksiyon (sertleşme) bozukluğu, geç boşalma ve hiperseksüalite tedavi edilmektedir. Fakat bu zamana kadar cinsel terapi desteği almak isteyen bireyler gözlendiğinde, kişilerin psikolojik ya da fizyolojik bir problemlem yaşamadıkları, yaşadıkları sorunun kaynağının ağırlıklı olarak cinsel bilgi eksikliği, cinsellikle ilgili yetersiz ve yanlış inanışlar, yanlış ya da yetersiz deneyimden ileri geldiği gözlenmiştir. Bu tür sorunlar birkaç seanslık danışmanlık desteğiyle kolayca giderilmektedir. Dolayısıyla kişilerin kendilerine cinsel işlev bozukluğu tanısı koymadan önce, yaşadıkları problemin niteliğini öğrenmeleri açısından uzman desteği almaları önerilmektedir.

Cinsel terapi, disiplin ve istikrar gerektiren bir süreçtir. Çiftin düzelme isteği ve çabasının tedavinin başarı oranı çok yükselttiği yadsınamaz bir gerçektir. Cinsel işlev bozukluğu kader değildir. Uygun müdahale teknikleri ve gösterilen ihtimam ile çözümü mümkündür.

Cinsel Terapi desteği için kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.