Ergenler için psikolog

Çocukluk ile yetişkinlik arasında fiziksel ve psikolojik bir geçiştir olan bu dönemde ebeveynlerin ergenler için psikolog arayışında olması muhtemeldir. Aynı zamanda çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak adlandırılan bu dönem kişiyi yetişkin dönemine hazırlayan ara bir istasyondur.

Cinsel organların fizyolojik yönde gelişmesi ve hormonların değişime uğraması sonucunda ergenlik dönemi meydana gelir. Yapılan araştırmalar sonucu ergenlik dönemi 12-20 yaş arası olarak kabul edilmiştir. Bu dönem oldukça belirgin değişimlerin yaşandığı fırtınalı bir geçiş dönemidir.

Ergenler Ne Hisseder?

Ergenlik döneminde anne ve babalar bir anda çocuklarının onlara yabancı olmaya başladıklarını düşünmeye başlarlar. Onlarla iletişim kuramadıklarını, eskisi gibi sözlerini geçiremediklerini düşünmeye başlarlar.  Aile bağlarının kopma seviyesine geldiğini hissederler.

Ergenlerin duygudurumlarının ani ve şiddetli değişimi normaldir. Değişen hormonlarıyla ani çıkışlara sık rastlanır. Herkesin onlara karşı geldiğini, fikirlerine önem verilmediğini düşünürler. En çok söyledikleri şey ise ’kimse beni anlamıyor’ dur.  Bu gibi durumlarda ebeveynlerin her koşulda onların yanında olması ve bu duyguyu onlara hissettirmesi en doğru olandır. Önemli olan ne düşündüğünüz değil ergene nasıl hissettirdiğinizdir.

Çocuğunuz ergenlik döneminde ise;

  • Onu dinleyin
  • Yanında olduğunuzu hissettirin
  • Hata yapsa bile fikirlerine saygı duyun
  • Duygularının yargılanmadığını hissettirin, yargılandığını hissederse kendisini ilk olarak hangi grupta, çevrede kabul ettirirse kendisini oraya ait hissedip sizden uzaklaşmak isteyebilir
  • Bir uzmandan mutlaka yardım alın

Ergenlik Döneminde Anne ve Babalara Düşen Görevler

Eğer ergenin sorunları ile ilgilenilmeyip göz ardı edilirse yetişkinlik döneminde daha büyük problemlerle karşılaşılabilir.  Bu yüzden ebeveyn olarak ergenin her daim yanında olup destek almasını sağlamak büyük etki yaratacaktır. Anne ve babaların yaklaşımları çocuklarının ileride nasıl bir birey olacağını etkilemektedir. Fakat bu yardımın uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

Ergenler İçin Psikolog Desteği

Ergenlerle çalışan psikologlar  yetişkinlerden farklı olarak ergenin ebeveynlerinden, öğretmenlerinden ergenin yaşamına dair bilgi alırlar. Ebeveynlerinden alınan bilgiler onların yaşam streslerinden ya da farklı problemlerden kaynaklı olarak ergeni farklı açılardan gözlemleyememek ile sınırlanmaktadır.

Dünya Danışmanlık Merkezi olarak İstanbul-Pendik de ergenler için oluşturulmuş olan uzman kadromuz ile sizlerin yanındayız. Ulaşım kolaylığı ve zengin kadromuz ile hizmet vermekteyiz. Bunun için uzmanlarımızı sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca Dünya Danışmanlık Merkezi ile ilgili detaylı bilgi almak için güncel paylaşımlarımda bulunduğumuz Instragram hesabımızı takip edebilirsiniz.

Aleyna Emine Akıllı