ÇÖZÜM ODAKLI TERAPİ TEORİ VE TEKNİKLER EĞİTİMİ

(Teori-Uygulama)

EğitmenUzm. Klinik Psikolog Zeynep İpek Büyükdağ
Tarih13 Haziran 2021
Eğitim YeriDDM Akademi – Dünya Danışmanlık ve Psikoloji Merkezi-Kadıköy Şubesi (Fenerbahçe Mah. Hasan Ali Yücel Sok. Vefa Apt. No: 5 D: 2 Kadıköy – İST)
Katılımcı KoşullarıPsikoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümü öğrencileri ile mezunları katılabilir. Lisans eğitimi farklı olan katılımcıların Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansını tamamlamış olmaları gerekmektedir.
Kontenjan15 kişi ile sınırlıdır.
Ücret500 TL + KDV
Erken Kayıt400 TL + KDV (13 Nisan 2021 tarihinden önce yapılan kayıtlarda geçerlidir)
SertifikasyonUygulayıcı Sertifikası

Çözüm Odaklı Terapi Nedir?

Çözüm odaklı terapi, danışanı terapiye getiren problemlerden ziyade çözüme odaklanan ve amaç yönelimli bir yaklaşımdır. Bunun yanında kişinin geçmişteki deneyimlerinin keşfi sağlanarak güçlü yanları vurgulanır. Bu sayede işlevselliği bozulmuş danışanın geçmişte problemleriyle nasıl baş edebildiği hatırlatılmakta ve danışan, değişim için cesaretlendirilmektedir. Çözüm çoğu zaman problemin ortaya çıkış nedeniyle ilişkili değildir ve problem odaklı düşünce şekli, bireyin halihazırda uyguladığı ve gelecekte uygulayabileceği birtakım çözümleri keşfetme sürecini engeller. Çözüm odaklı terapi eğitimi ile, sorunun kaynaklandığı geçmiş zamana odaklanmaktansa şimdiki ana ve sorunun çözülme ihtimali olan gelecek zamana odaklanılır.

Çözüm Odaklı Terapi Eğitimini Neden Almalıyım?

Bu eğitimde, çözüm odaklı terapinin yaklaşımıyla birlikte temel ilkeleri ve müdahale teknikleri öğretilir. Bu yaklaşımın vakalarda nasıl uygulanacağı hakkında katılımcılara bilgi verilecektir.

Eğitim İçeriği:

  1. Çözüm odaklı yaklaşımının temeli ve özellikleri
  2. Çözüm odaklı terapinin ilkeleri
  3. Çözüm odaklı yaklaşımda temel varsayımlar
  4. Terapistin sahip olması gereken özellikler ve rolü
  5. Çözüm odaklı terapi süreci ve seansları yapılandırma
  6. Müdahale teknikleri (Mucize Sorular-Derecelendirme-İstisnaları Belirleme-Başa Çıkma Soruları-Kabus Sorular-Yaz, Oku, Yak Tekniği)
  1. Vaka örnekleri
  2. Çözüm odaklı terapi role-play uygulamaları

Kayıt İptali: Ödeme yapıldıktan sonra yapılankayıt iptallerinde eğitim ücretinin %50’si eğitim sonrası katılımcıya geri ödenecektir. Eğitime 2 hafta kala yapılan iptallerde ücret iadesi yapılmayacaktır.

DDM Akademi Eğitim Koordinatörü: Uzman Klinik Psikolog Gülçin Yalçın

Ayrıntılı bilgi ve kayıt olmak için;

05330515882- [email protected]