Bir Başkadır Dizisi

Öncelikle Bir Başkadır dizisi, bize hayatın uzun bir yolculuk olduğunu ve hayatımızın belli dönemlerinde tıkanabileceğimizi ve bu tıkanmışlık içerisinde hislerimizi ifade edemeyebileceğimizi bunların da sağlığımız üzerinde etki bırakabileceğini aktarmaktadır. Birbirinden çok farklı karakterlere sahip olan, farklı ekonomik sınıflar içerisinde yer alan insanların yolarınının kesişmesi ve bu kesişmeler sonucunda geçmiş ile hesaplaşmalarını sağlayarak içlerinde bastırmış oldukları duygularla yaşadıklarını konu almaktadır. Hepimiz, hayatımızda farklı nedenlerle de olsa duygularımızı bastırıyoruz. Ve bu durumun sadece çevremizle olan bağımızı değil, kendi sağlığımızı da etkisi altına alabileceğini açık bir şekilde Bir Başkadır dizisi ile görmekteyiz.

Dizideki Karakterlerin Ruhsal Boyutu

Ruhiye karakterinin hikayesinin derinliklerine indiğimizde onun eskiden köyde cinsel istismara uğradığını, geçmişte yaşadığı bu tramvatik olay sebebiyle psikolojik problemleri olduğunu açıkça görmekteyiz.  Kocası Yasin’in Ruhiye’i istismar eden kişinin ölmemesine rağmen belki eşimin psikolojisi düzelir diye eşine onun öldüğünü söylemiş olsa da eşi onu aklından atamıyor ve psikolojisi bozuluyor. Bu da sağlığına etki ediyor. Çocuklarını dahi düşünmeden sergilediği anormal davranışlarının başka bir açıklaması olamaz. Çocuklarının, çeşitli ruhsal ve bedensel nedenlere bağlı olarak ilişkilerinin bozulduğunu, küçük erkek çocuğunun konuşmadığını belki de bu hususta annesini model aldığını dahi görebiliriz. Yasin’in, çocuğu üzerindeki aşırı baskıcı tutumu onu daha çok konuşmamaya itmiş olmakla birlikte çocuklarının gözleri önünde sergilemiş oldukları olumsuz tutumların ileride çocukların hayatında etkili olabileceği göz ardı edilmiştir. Böylece çocukları anlamak, tanımak ve onlara nasıl yaklaşılması gerektiğini düşünmenize yol açacaktır.

Bir Başkadır Tutum ve Önyargılara Bakış

Bir de hikayenin merkezinde başörtülü genç bir kadın olan Meryem vardır. Arada sırada bayıldığı için psikiyatr Peri ile seanslara başlar. Egosuyla savaş içinde olan Peri, Meryem’in başörtülü olmasından dolayı sinirleri bozulur. Aslında, baktığımızda Peri’nin Meryem’e karşı bu şekilde yaklaşmasında da çocukluktan gelen bir alt zeminin olduğunu, ailesinin başörtülü kişilere karşı olumsuz tutumlarının olması onu çocukluğundan beri etkileyip bu şekilde bir yaklaşım sergilemesine neden olmuştur. Sonuçta her birimiz küçükken anne ve babalarımızın içimize ektiği zihinsel ve duygusal tohumlarla büyüyoruz. Kimi ailelerde bu tohumlar sevgi, saygı ve bağımsızlık kaynağı olurken ne yazık ki birçok ailede korku, suçluluk gibi duygular bulunuyor. Bu tohumlar biz büyüdükçe filizleniyor ve yetişkinlik hayatımızda duygularımızı, davranışlarımızı dolayısıyla başkalarıyla kurduğumuz ilişkileri etkiliyor. Tıpkı Peri’nin Meryem ile ilişkisini etkilediği gibi.

Melisa’nın, Peri’ye karşı sergilediği bu davranışının üstüne gitmesiyle Meryem karşısında Peri güçsüzleşiyor ve kendi hayatını anlamaya ve ötekileştirdiği kişiyi anlamaya, onun hayatına gerçekten temas etmek için ona kapılarını açmaya başlıyor. Ama Meryem kendisini anlatmaktan ziyade kendinden kaçıp psikiyatriste hep abisini, yengesini ve yeğenlerini anlatıyor. Bu karakter şuan hayatımızda da var; kendisini düşünmeyip, çevresini düşünen. Yani, başkalarını kendinden çok düşünen insan tipi. Hocasıyla, abisiyle ve yengesiyle yaşadığı sokaktan çıkıp başka dünyanın sokaklarını dolaşmasıyla kendini fark etmeye başlıyor.  Böylece kendimizi dinlemenin önemini anlıyoruz.

Bir diğer karakter olan Hayrunnisa; kendisi başını kapatmak istememesine rağmen ailesi öyle istiyor diye kapatıyor. Bu da çevremizde görebileceğimiz, aile baskısından dolayı başını kapatan bir insan modeli. Hayrunnisa’nın en sonunda kendi istediği şekilde babasına karşı tutum alması yerinde bir hareketti.  Bu her ne kadar dizide olmuş olsa da insanların, gerçek hayatta da yapmak istemedikleri konular hakkında, kendi istedikleri gibi davranışlar sergilemeleri ve ruhsal sağlıkları açısından baş gösterebilmeleri gerekmektedir. Ama gelin görün ki, baskıcı ailelerin toplumumuzda hâlâ var olmasından dolayı bu kimileri için olanaklı olmuyor.

Bir Başkadır Dizisi Bize Ne Anlatmaktıyor?

Bu diziyle; eğitimsel farklılıklarımızdan veya dinimizle alakalı kendimizi başkalarından üstün hissetmemiz sebebiyle kendimizi kandırdığımızı görmekle beraber asıl engellerin zihinde olduğunu anlıyoruz. Aslında dizi, bizi bize anlatmaktadır. Gerçek hayatta da olduğu gibi sevilmek isteyen bir dolu insan ve sevmeyi beceremeyen bir o kadarı da bu dizide mevcut.

Psikolojik Destek

Tüm duygularımızı hissedebilmek için kendimize izin vermemiz gerekmektedir. Kendimize izin vermediğimiz müddetçe kendimizi tanıyamayız. Kim olduğumuzu, ne istediğimizi hayatta anlamaya yardımcı olacak olan duygularımızı bastırmamalıyız. Çünkü; bazen bastırdığımız bu duygular öyle ağır olur ki olumsuz etkilerini de sağlığımız bozulmadan anlayamayız. Sağlığımıza etki etmemesi ve iç huzursuzluğumuzun bozulmaması için duygularımızı dışa aktarmalıyız. Bu nokta da duygularımızı paylaşabileceğimiz bir uzmana ihtiyacımız olabilir. Bu bir psikolog veya terapist olabilir. Psikolojik destek alarak; çocukluk çağımızda duygularımızın bastırılmasını öğrenmiş olsak da duygularımızı kabullenir ve her bir duygumuzun neyin göstergesi olduğunu anlayabiliriz.

Melek Yüksel

Bir Başkadır Dizisi Netflix Bağlantısı