VAJİNİSMUS

Vajinismus

Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç

En sık görülen cinsel rahatsızlıklardan biridir. Ön-sevişme sırasında bir problem yaşanmamasına rağmen, cinsel birleşme sırasında kadının kontrolünde olmadan ağrı ve acı endişesiyle aşk kasları denilen pelvik kaslar kasılarak ilişkiye mani olur.

Gerçek bir ilişkide yaşanabileceği yalnızca hayal ederken bile korku ve endişe ortaya çıkabilir. Cinsel birliktelik imkansızmış gibi algılanır, eğer gerçekleşirse normal üstü bir ağrı ve acı hissedilir. Bu kadının istem dışı bir şekilde kendini koruma refleksidir.

Vajinismus vakalarının yüzde 90’ının psikolojik kökenli olduğu düşünülmektedir. Diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi, çocuklukta cinsellikle ilgili yanlış algılamalar, toplumun kadın cinsel organına karşı takındığı tavır, gizleme, örtme ve saklama tembihleri, yaşanan cinsel taciz ve tecavüz olayları, bekaret algısı bu istemsiz ve kaygılı bir şekilde kendini koruma davranışı olan vajinismusa yol açabilir. Bunun dışında doğum sırasında yaşanan kötü tecrübeler, düşük, kürtaj gibi olayların yol açtığı rahatsızlıklar da ikincil vajinismus olarak nitelendirilir.

Leave a Comment

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir